Abdulkadir Karaduman'dan Adil Karaismailoğlu'na Önerge

Konya Milletvekili Abdulkadir Karaduman, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu'na soru önergesi gönderdi.

Abdulkadir Karaduman'dan Adil Karaismailoğlu'na Önerge
Editör: SEVDA YETKİN
09 Şubat 2021 - 14:23 - Güncelleme: 09 Şubat 2021 - 21:32
Reklam
Abdulkadir Karaduman'ın önergede değindiği konuya göre; 

"Van-Hakkari karayolu üzerinde yapımı devam eden Güzeldere tüneline geçtiğimiz aylarda bir ziyaret gerçekleştirmiş ve tünel yapımının 2022 yılına kadar tamamlanacağını açıklamıştınız. Halk arasında 32 Viraj olarak bilinen Güzeldere geçidi, sık sık trafik kazaları ile gündeme gelmektedir. Oraya yapılacak tünelin kazaları önlemesi ve ulaşımı kolaylaştırması açısından hayati öneme sahip olduğu ortadadır. Bölgede geçtiğimiz gün yaşanan bir trafik kazasında 3 kişi hayatını kaybetmiş ve 7 kişi de yaralanmıştı. Yapımına 2013 yılında başlanan tünelin 2019 yılında bitirilmesi hedefleniyordu. Ancak gelinen noktada tünelin yapımı halen tamamlanmış değil. Devam eden inşaatın seyri, tünelin açıkladığınıZ tarihte bitirilmesinin zor olduğuna işaret etmektedir.

 Bu bağlamda;

1- Yapımına 2013 yılında başlanılan Güzeldere Tüneli'nde Yüklenici firma/ firmalar, inşaat'ın tamamlanması için hangi tarihi taahhüt etmişlerdir?

2- Tünelin yapımı için başlangıçtan günümüze kadar toplamda ne kadar ödenek ayrılmıştır?

3- Bakanlığınızın inşaatı denetleniyor mu? Yüklenici firmalardan kaynaklı gecikme için firmalara yönelik yasal süreç işletiliyor mu?

4- Yüklenici firmalardan kaynaklı sorunlar için firmalara hangi yaptırımlar uygulanmaktadır? Bugüne kadar Güzeldere Tünel'inin yapımını üstlenen herhangi bir firmaya cezai yaptırım uygulanmış mıdır?

5- Ödenek ayrılmadığı için inşaatın bir süredir durmuş olduğu iddiaları doğru mudur?"
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum