Ak Parti Van İl Başkan Yardımcısından BASINA VE KAMUOYUNA

BASINA VE KAMUOYUNA...

Ak Parti Van İl Başkan Yardımcısından BASINA VE KAMUOYUNA
23 Temmuz 2019 - 10:13
Reklam

Ak Parti Van İl Başkan Yardımcısı ve İnşaat mühendisi Süleyman OFLAS, Basın ve Kamuoyuna duyuruda bulundu.

 

Süleyman OFLAS "Van’ımız için en büyük önemi arz eden çalışmalardan birisi olan Van Çevre Yolu Projesi yıllardır tamamlanmaması nedeniyle en çok konuşulan konulardan birisi oldu. Bizler Van Ak Parti İl Teşkilatı ve Milletvekillerimiz ile beraber konun takipçisi olarak gerekli girişimlerimizi aralıksız sürdürerek konuyla ilgili talepleri bakanlık nezdinde ilettik ve takipçisi olduk. Gelinen noktada da çevre yolu ile ilgili yaşanan bazı gelişmeleri paylaşmanın mutluluğu içerisindeyiz. Kamuoyunun bildiği gibi 2016/9301 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı kapsamında Edremit ilçe sınırları içerisinde kalan yaklaşık 1100 hektarlık alanda 1/5000 ölçekli Nazım ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planları (Elmalık Etabı) muhtelif tarihlerde onaylanarak kesinleşmiş, akabinde Elmalık etabı ile ilgili olarak 18. Madde uygulaması da yapılmıştı. Ancak, gerek imar uygulamasına gerekse imar planlarına yönelik vatandaşlarca pek çok itiraz yapılmış ve vatandaşlarımız mağdur edilmiştir, bu mağduriyetin giderilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, il ziyaretlerinde kat yükseklikleri, taban alanı kullanımı ve emsal hakkında değerlendirmeler yapmış ve iyileştirmeler yapacağını ifade etmişti.İl ziyaretlerinde özellikle Elmalık halkını bizzat ziyaret ederek Elmalıkta yapmış olduğu ve vermiş olduğu sözleri aynen Bakanlar Kurulundan geçirerek en kutsal hak olan mülkiyet hakkını bilakis mülkiyetlere değer kattırarak onaylatmıştır. 

Yeni onaylanan Elmalık etabı imar planında çevre yolu kenarı 5 kat olarak sabitlenmiş, diğer kalan alanda ise yürürlükteki imar planında 2-3 kat olan yükseklikler tamamı 4 kat olarak belirlenmiştir. Bununla birlikte 0:20 olan taban alanı kullanımı Elmalık etabının tamamında 0:30 olarak, 0:60- 0:90 olan emsaller ise Elmalık etabının tamamında 1:20 olarak belirlenmiştir.

“Kat sınırı değişti” 

Böylece vatandaşların kendi parsellerinde 120-150 metrekare taban alanlı 4 veya 5 katlı inşaat yapma imkânı sağlanmıştır. Şamran Kanalı bakım ve güvenlik yolu, DSİ’nin kamulaştırma sınırları kapsamında tekrar düzenlenmiştir. Kısaca; kat yükseklikleri çevre yolu etrafında 5 kat (TAKS= 0.30, E=1.20), diğer kısımlarda 4 kat (TAKS= 0.30, E=1.20) olacak şekilde düzenlenmiştir. Elmalık köyü uygulama sınırı ise 18. Madde imar uygulaması sırasında ele alınacaktır. Yukarıda belirtilen düzenlemeler kapsamında imar planı onaylanmış ve 18 Temmuz 2019 tarihi itibariyle ilan-askı işlemleri başlatılmıştır.

 

Diğer taraftan, bu etapta 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 18. maddesi uygulamasına ilişkin yeni yapılan değişiklere göre imar uygulaması çalışmaları başlatılmış olup, imar planının kesinleşmesine müteakip çalışmalar tamamlanacak ve ilan-askı işlemleri başlatılacaktır. 

Sonuç olarak böylesine büyük önem arz eden memleketimize değer katacak olan Van Çevre Yolu Projesinin (ElmalıkEtabı) başlangıcından bugününe kadar emek sarf eden ve hayırlı bir şekilde sonuçlanmasına vesile olan başta Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’ a Ak Parti Van İl Başkanlığı’ na ve Milletvekillerimize teşekkür eder, Van halkına hayırlı olmasını dileriz." dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum