Reklam

Ak Parti Van iline yaptığı 18 yıllık detayı gün yüzüne serdi

AK Parti Van İl Başkan Yardımcısı Süleyman Oflas, Van'da 18 yılda yapılan tüm yatırımları Van Gazetesi Haber Merkezine gönderdi. İşte Ak Parti'nin 18 yıllık detayı...

Ak Parti Van iline yaptığı 18 yıllık detayı gün yüzüne serdi
Editör: Van Haber
09 Mart 2021 - 00:10
Ak Parti'nin Van'da merak edilen 18 yıllık yatırımını Ak Parti Van il başkan yardımcısı Süleyman Oflas anlattı.
 
Oflas, 18 yılda Van'a yapılan yatırımlar anlattı.
 
18 yılda Van ilinde inşa edilen 10 sulama tesisi ile 337 bin 290 dekar zirai arazi sulamaya açılarak çiftçilere yıllık 110 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağladığını belirten Oflas, Karasu Sulaması, Gürpınar Sulaması Sakalar ve Yukarı Kaymaz Sulaması, Gürpınar Sulaması ikinci kısım, Özalp aşağı Tulgalı Sulaması, Erciş Sulaması Ana Kanalı Yenileme, Özalp Boncuklu Göleti Sulaması, Erciş Sulaması Yedek ve Tersiyerler Yenileme, Özalp Gölegen Barajı Sulaması, Bahçesaray Altındere Sulaması, Saray Sırımlı Barajı Sulaması tesisinin Van’a kazandırıldığını söyledi.

Oflas, “Doğu’nun ve ülke tarımının en önemli illerinden biri olan Van’ımızda ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda 3 baraj ve 2 gölet inşa edilmiştir. Bunlar Erciş Morgedik Barajı, Özalp Boncuklu Göleti, Saray Sırımlı Barajı, Özalp Aşağı Tulgalı Göleti, Özalp Gölegen Barajı ve yapımı tamamlanan dere ıslahları’dır. Ayrıca; Van İlinde taşkın riskini azaltmak için son AK hükümetler döneminde 121 adet taşkın koruma tesisi ile 158 yerleşim yerinde taşkın kontrolü sağlanmıştır” dedi.
AK Parti Van İl Başkan Yardımcısı Süleyman Oflas, Devlet Su İşleri (Van DSİ) 17. Bölge Müdürlüğü’nün Van ilinde yapılan yatırımlar ile ilgili açıklamalarda bulundu.
 
2002 ile 2020 yılları arasında  AK Parti hükümetleri döneminde Van’a yapılan toplam yatırımın yaklaşık 2 milyar 600 bin Türk Lirası olduğuna dikkat çeken Çevre, Şehir ve Kültür’den sorumlu Van İl Başkan Yardımcısı Süleyman Oflas, bu yatırımlarla birlikte Van ilinde 146 tesisin hizmete sunulduğunu söyledi.
 
OFLAS, 18 YILDA VAN’A YATIRIMLAR YAPILDI
 
18 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde yapımı tamamlanan yatırımların altını çizen Başkan Oflas, 3 adet içme suyu tesisi ile bir adet arıtma tesisinin tamamlanarak, toplamda 1 Milyon 332 bin kişi için yılda 112 milyon metreküp içme suyunun temin edildiğini belirterek, Van Acil İçme suyu isale hattı, Van Erciş İçmesuyu İsale Hattı birinci kısım, Van Erciş İçmesuyu İsale Hattı birinci kısım, Van Erciş İçmesuyu arıtma tesisinin hizmete alındığını ifade etti.

YAPIMI DEVAM EDEN SULAMA TESİSLERİ
 
Tamamlanan projelerin yanı sıra DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından devam eden projelerinde olduğunu ifade eden Oflas, “Van’ımız için sulamanın önemi çok büyük. İnşaatı devam Pay Sulaması ve ihalesi yapılmış olan Van Gevaş İlçesi sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 176 bin 50 dekar arazinin sulanması sağlanacak olup milli ekonomiye 2021 yılı birim fiyatları ile yıllık 150 Milyon 700 Bin TL katkı sağlanacaktır. Diğer taraftan Vanlı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazladır. Dolayısıyla Van’ın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa edilmeye devam ediyor. Şuanda Beyaztaş Göleti, Yeni Emek Göleti, Ortanca Göleti ve Baklatepe Gölet’inin yapım çalışmaları devam etmektedir. Ayrıca, ihalesi yapılan Gevaş İkizler Göleti ve ihale aşamasında olan Özalp Gültepe Göleti ile 7 bin 430 dekar arazi daha sulamaya açılacaktır. Ayrıca ihalesi yapılan 3 adet taşkın koruma tesisi ile 2021 yılında 3 yerleşim yerinde taşkın kontrolü sağlanacaktır” dedi.
 
VAN’A 5 MİLYON FİDAN DİKİLDİ
 
Van’ın ormanlık alanının 451 bin 410 dekar olup, yüzölçümünün ancak yüzde 2’sinin orman olduğunu ifade eden Oflas. “Bu ormanların da yüzde 4’ü normal, yüzde 96’sı bozuk ormanlardan oluşmaktadır. Van’da Akparti öncesi 451 410 dekarlık orman alanı varken hükümetimizin 18 yıllık çalışmaları sonucu 5 milyon fidan toprakla buluşturulmak suretiyle 1.435.300 dekarlık orman alanı haline getirilmiştir. Bunun yanısıra Okul bahçeleri ve üniversite kampüsleri, ibadethane ve mezarlıklar, sağlık ocağı ve hastane bahçeleri gibi sosyal ağaçlandırma projeleri kapsamına 188 bin 500 adet fidan, 159 Kilometre karayolu ve köy yolu kenarlarına ise 83 bin 500 adet fidan dikilmiştir. Van, eşsiz tabiatı, temiz havası ve pırıl pırıl su kaynakları ile muazzam bir ildir. Bu eşsiz güzelliklere katkı sunmak ve vatandaşlarımızın rahat nefes alacakları alanlar oluşturmak için DSİ 17. Bölge Müdürlüğü tarafından çalışmalar devam etmektedir.
 
AK Parti Hükümetleri olarak daima orman köylülerimizin yanında olduk. Orman köylerinde yaşayan  989 aileye 9,6 milyon TL kredi ve hibe desteği sağladık. 5 bin köye 5 bin Orman Projesi kapsamında Van’da 24 mahallede gelir getirici orman kurarak 201 bin 700 adet gelir getirici fidan diktik. Böylece vatandaşlarımıza ek gelir sağladık” cümlelerini kullandı.
Van Gazetesi Haber Merkezi

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum