Akdamar Kilisesi'ndeki Ayinde son gelişmeler görüntülendi

Van’da Ermenilerin Hac yerleri olan Akdamar Adası’nda ayin gerçekleştirildi. Van'ın Gevaş ilçesinde yer alan Akdamar kilisesi izleyenleri ve görenleri bir kez daha hayran bıraktı.

Akdamar Kilisesi'ndeki Ayinde son gelişmeler görüntülendi
Editör: Van Haber
07 Eylül 2020 - 07:08

Van’da Ermenilerin Hac yerleri olan Akdamar Adası’nda ayin gerçekleştirildi. Van’ın Gevaş ilçesinde yer alan Akdamar kilisesi izleyenleri ve görenleri bir kez daha hayran bıraktı.

Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, şunları kaydetti:"Bu kilise, bu coğrafyanın bir şaheseri. Dünyanın göz bebeği, Anadolu'muzdaki zenginliklerimizden bir tanesi. Dünya için önemli bir miras. Böyle bir mekanda bulunmak bize gurur veriyor. Devletimizin sunduğu imkanlarla her sene burada ayin yapıyoruz."

Akdamar Adası Kilisesi’ne katılan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Gevaş Kaymakamı Hamit Genç, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ izledi. Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, beraberindeki din adamları Peder Şirvan Mürzyan ve Kıdemli Peder Kırikor Damatyan ile adaya geldi. Bir süre ziyaretçilerle sohbet eden Maşalyan, daha sonra kilisede gerçekleştirilen ayini yönetti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının özel izniyle yılda bir kez ibadete açılan Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Surp Haç Kilisesi'nde düzenlenen ayin başladı. Ayine katılmak üzere kente gelenler, Gevaş İskelesi'nde kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra teknelerle adaya ulaştı. Ayine katılmak üzere kente gelenler, Gevaş İskelesi'nde kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra teknelerle adaya ulaştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının özel izniyle yılda bir kez ibadete açılan Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan kilisede bu yıl 8'incisi düzenlenen ayin başladı. Ayine katılmak üzere kente gelenler, Gevaş İskelesi'nde gerekli kontrollerin yapılmasının ardından teknelerle adaya götürüldü. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri nedeniyle sadece 25 kişinin alındığı adada Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan, beraberindeki din adamları Peder Şirvan Mürzyan ve Kıdemli Peder Kırikor Damatyan ile adaya geldi. 

Bir süre ziyaretçilerle sohbet eden Maşalyan, daha sonra kilisede gerçekleştirilen ayini yönetti. Ayini, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Vakıflar Genel Müdürü Burhan Ersoy, Gevaş Kaymakamı Hamit Genç, Gevaş Belediye Başkanı Murat Sezer, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ izledi.

Vanhaber , Van gazetesi

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum