Reklam
Reklam
Reklam

DİSK: Asgari ücret net 3200 lira olmalı

Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün çalışmalarına başlarken, taraflar taleplerini açıklıyor.

DİSK: Asgari ücret net 3200 lira olmalı
03 Aralık 2019 - 13:31
Reklam
Reklam

 Asgari Ücret Tespit Komisyonu dün çalışmalarına başlarken, taraflar taleplerini açıklıyor.

 DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin Türkiye’de giderek ortalama ücrete dönüştüğünü belirterek, “Asgari ücret artışı, son 20 yılda kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla artışının gerisinde kaldı” dedi. Çerkezoğlu net asgari ücret taleplerini ise 3 bin 200 lira olarak açıkladı.

Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca ve DİSK Yönetim Kurulu Üyesi Kamber Saygılı ile TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde asgari ücret konusunda basın toplantısı düzenledi.

‘ASGARİ ÜCRET MALİYETİNİN YARISI KESİNTİLERE GİDYOR’

Toplantıda DİSK Yönetim Kurulu adına konuşan Çerkezoğlu, asgari ücretin Türkiye’de sadece asgari ücret ve yakın bir ücretle çalışan 10 milyon işçi ve ailesinin değil, emeğiyle geçinen herkesin çalışma ve yaşam koşullarını belirleyen temel parametre olduğunu belirtti. “1,8 milyon işçi asgari ücrete bile erişemiyor. Türkiye, Avrupa’nın en düşük asgari ücretli ülkeleri arasında yer almaktadır.

 Asgari ücret maliyetinin yarısı vergi ve kesintilere gitmektedir. 2019’da ilk vergi dilimi tarifesi, asgari ücretin 7 katına indi. Asgari ücret döviz karşısında da hızla eridi. Asgari ücretli 11 cumhuriyet altını kaybetti. 

Asgari ücret artışı, son 20 yılda kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla artışının gerisinde kaldı. Asgari ücret, Asgari Geçim İndirimi (AGİ) hariç ve net olarak saptanmalıdır” diyen Çerkezoğlu, DİSK’in 2020 yılı asgari ücretine dair taleplerini şöyle sıraladı:

*Asgari ücret hesabında uluslararası standartlara uyulmalı ve işçinin ailesi de dikkate alınmalıdır. Asgari ücret toplu pazarlık yoluyla hesaplanmalıdır. Asgari ücret tespitine ilişkin 131 Sayılı ILO Sözleşmesi onaylanmalı, Avrupa Sosyal Şartı’na asgari ücretle ilgili konan çekince kaldırılmalıdır. Asgari Ücret Tespit Komisyonunda kadın temsili sağlanmalıdır. TÜİK hesabı asgari ücret saptanmasında alt sınır olmalıdır.

*Asgari ücret net ve AGİ hariç hesaplanmalıdır. Bütün işçi ve memurlar için tek asgari ücret saptanmalıdır. Asgari ücret geçim ücreti olmalıdır. Yeniden değerleme artış oranından daha az asgari ücret artışı olamaz. Asgari ücret artışında hedeflenen enflasyon oranları esas alınamaz. 

Asgari ücret tespitinde geçim koşulları ve milli gelir artışı dikkate alınmalıdır. Asgari ücret yıllık olarak hesaplanmalı, tümüyle vergi dışı bırakılmalıdır. Asgari ücretin tespitinde bütün işçi konfederasyonlarına katılım hakkı sağlanmalı, asgari ücret ulusal ölçekli bir toplu pazarlıkla belirlenmeli ve uyuşmazlık durumunda grev hakkını da içermelidir

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum