Reklam

Atanamayan Sağlıkçılar Sitem Etti

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü mezunları, “Personel ihtiyacı tıbbi sekreterlik ile ilgisi olmayan kişiler arasından şirketler tarafından yapılmaktadır” diyerek sitemde bulundular.  Kendi bölümlerinden yapılan alımların çok yetersiz olduğunu ve bölümle alakası olmayan kişilerin kendi alanlarında işe başladıklarını belirten mezunlar bu durumun bir önce çözülmesi için ricada bulundular. 

Atanamayan Sağlıkçılar Sitem Etti
Editör: SEVDA YETKİN
13 Ocak 2021 - 15:31 - Güncelleme: 13 Ocak 2021 - 15:38

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümü mezunlarının ortak olarak yaptığı açıklamada şu detaylar yer aldı: “Bizler ön lisans Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik Bölümlerinde öğrenim gören, mezun sayısı 140.000 i aşan Tıbbi sekreterleriz.

Her yıl binlerce mezun veren bölümümüze yeteri kadar atama yapılmamakta ve bu yüzden KPSS’den yüksek puanlar aldığımız halde atanamamaktayız. Personel ihtiyacı tıbbi sekreterlik ile ilgisi olmayan kişiler arasından şirketler tarafından yapılmaktadır.
Sertifikasyon ve bölümümüz ile ilgisi olmayan niteliksiz personel alımı sebebi ile mesleğimizi icra edememekteyiz. 

Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik özel ve kamu, kurum ve kuruluşlarında;  hastanın randevu hizmetlerini düzenleme, kabul işlemlerini yapma, hastayı kurumun işleyişi ve tıbbi hizmetler konusunda bilgilendirme, hastaya ait kayıtları tutma, idari ve tıbbi ünitelerdeki haberleşme ve yazışma hizmetlerini yürütme, hasta dosyalarını ve gerekli görülen diğer belge ve raporları bilimsel metotlarla arşivleme ve hizmete sunma, hastalıkları-işlemleri ve sağlıkla ilgili sorunları belirlenen uluslararası sınıflandırma sistemlerine göre sınıflandırma ve kodlama işlemlerini yapma, tıbbi istatistikler ile ilgili verileri derleme ve bilimsel metotlarla analiz ederek sonuçları periyodik olarak ilgililere rapor etme görevlerini kapsamaktadır.
Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik programını tamamlayanlar kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşlarında “Sağlık Teknikeri - Tıbbi Sekreter” unvanı ile Sağlık Bakanlığına bağlı kamu veya özel yataklı/yataksız sağlık kurum ve kuruluşlarının poliklinik ve klinik bilgi işlem hizmetlerinde, hasta kayıt ve kabulde, insan kaynakları birimlerinde, merkezi tıbbi arşiv hizmetlerinde çalışabilmektedirler.

Hastanelerin tüm bu birimlerde Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’ndan mezun olan “Tıbbi Sekreterlerin” görev alması gerekirken, Sağlık Bakanlığı bünyesinde olan tüm hastanelerde maalesef taşeron işçiler çalıştırılmaktadır. Bölümümüze istihdam sağlanmayıp bunun yerine eğitimini almayan taşeron işçi alınacaksa neden tüm üniversitelerin Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu’nda bu program mevcut?

Sağlık Bakanlığına sormak istediğimiz birkaç soru var, bu sorularımız başlıca:  
           
1) Kamu ve özel hastanelerde yapılan denetim esnasında Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik işlerinde çalışan personelin Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik bölümünden mezun olma durumunu gözetiyor mu?

2) Bakanlığımız bünyesinde çalışan kaç “DİPLOMALI TIBBİ SEKRETER” bulunmaktadır? Bunların kaçı taşeron olarak çalışmaktadır?

3) Atama bekleyen +140 bin Tıbbi Sekreter gerçeği göz önünde bulundurulduğunda atama sayısını arttırma yönünde bir çalışmanız var mıdır? İhtiyaç kadar sağlık personeli alımı olduğu gerekçesine göre alım sayısı planlanıyor ise ihtiyacı belirleyen kriterleriniz nelerdir? Yoksa bu kriterlerinizin en başında; “SAĞLIK HİZMETLERİ EĞİTİMİ GÖRMEMİŞ, İLGİLİ BÖLÜM MEZUNU OLMAMIŞ” maddesi mi bulunuyor? 

4) 2021-2022 dönemi için 2020 KPSS Ön Lisans puanı ile kaç Tıbbi Sekreter ataması planlanıyor? Yoksa diğer dönemlerde olduğu gibi en minimum seviyede Tıbbi Sekreter alınıp kalan ihtiyacı taşeron alımıyla mı tamamlanacak?”VAN GAZETESİ-ÖZEL HABER

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum