Bilim İnsanları uyarıyor

Bu habere dikkat dünya genelinde yapılan bir ankette bilim insanları yeni tip virüs olan covid 19 la mücadele devam ediyor aşı bulunmadıkça esneklik olmamalı.

Bilim İnsanları uyarıyor

Bu habere dikkat dünya genelinde yapılan bir ankette bilim insanları yeni tip virüs olan covid 19 la mücadele devam ediyor aşı bulunmadıkça esneklik olmamalı.

Reklam
Bilim İnsanları uyarıyor
Editor: Eyşan Yetkin
10 Haziran 2020 - 10:59
Reklam
Reklam

 Başta Avrupa olmak üzere birçok ülkede korona virüsü nedeniyle alınan önlemler gevşetilirken bilim insanları ve hükümetlerden temkinli davranmaya ve tedbir alınmaya devam edilmesi çağrısı yapılıyor. Amerikan gazetesi New York Times da 511 epidemiyologun katılımıyla bir anket düzenledi.


Gazetenin araştırması, salgın hastalıklarla ilgili çalışmalar yapan ve alınacak önlemlerin belirlenmesinde etkili olan


3-12 AY İÇİNDE RESTORANDA YEMEK YİYEBİLİRİM’


Araştırmaya katılan epidemiyologların yüzde 56’sı önümüzdeki üç ay ile 12 arasındaki dönemde bir restorana gidip yemek yiyeceğini söyledi. Bunu yine benzer oranlarla çocuklarını okul, kamp ya da anaokuluna göndermek ve başkalarının da olduğu bir ofis ortamında çalışmak takip etti.


Bu dönem içerisinde yapılacak diğer faaliyetler bir başkasının evinde az sayıda kişinin katıldığı bir akşam yemeği davetine katılmak, açık havada arkadaşlarla piknik yapmak, çocuklarının başkasının evine gitmesine izin vermek, metro ya da otobüse binmek, yaşlı birini evinde ziyaret etmek, uçağa binmek ve spor salonuna gitmek olarak sıralanıyor.


Bu faaliyetler içerisinde en düşük desteği yüzde 41 ile yaşlı birini evinde ziyaret etmek ile arkadaşlarla açık havada piknik yapmak aldı.


‘MAÇA GİTMEK İÇİN EN AZ 1 YIL BEKLEYECEĞİM’ DİYENLER ÇOĞUNLUKTA


Epidemiyologlar, bazı faaliyetlerde bulunmak için en az bir sene bekleyeceklerini belirtiyor. Bunlar arasında yüzde 64 ile bir maça gitmek, konser veya tiyatroya gitmek açık ara birinci sırada geliyor.


Epidemiyologların yüzde 52’si düzenli olarak maske takmayı bırakmaları için en az bir yıl geçmesi gerektiğini söyledi.


DÜĞÜN VE CENAZEYE DE ‘1 YIL’ DEDİLER


Katılımcılara göre, tekrar yapmak için en az bir yıl bekleyecekleri diğer faaliyetler düğün ya da cenazeye katılmak, tanıdık birine sarılmak ya da el sıkışmak, çok iyi tanımadıkları insanlarla dışarıda buluşmak ve dini ayinlere katılmak olarak sıralanıyor.


Katılımcıların yüzde 6’sı bir kişiyle karşılaştıklarında selamlaşmak için bundan sonra asla sarılmayacağını ya da el sıkışmayacağını belirtti.


New York Times haberinde, verilen yanıtların bilim insanlarının kendi kişisel görüşlerini ve yaşam koşullarını yansıttığını belirterek hiçbir şekilde genel halka yönelik tavsiye niteliğinde olmadığı ifade edildi. (BBC Türkçe)artık küçük gruplar halinde sosyalleşme ve acil olmayan rahatsızlıkların tedavisi için doktora gitme konusunda kendilerini rahat hissettiklerini ortaya koydu.


ÇOĞUNLUK ‘KALABALIK ORTAMA HENÜZ GİRMEM’ DEDİ


Ancak bu virüse karşı etkili bir aşı ya da tedavi bulunana kadar maç, konser veya ayin gibi kalabalık ortamlara girmeyeceğini söyleyenler çoğunluğu oluşturuyor.


VAN GAZETESİ- 0544 409 0328Kaynak : BBC Türkçe 

YORUMLAR

  • 0 Yorum