Reklam
Seval Şahar’ın sorularını cevaplayan Hikmetullah Yetkin'le Gazetecilik

Seval Şahar’ın sorularını cevaplayan Hikmetullah Yetkin'le Gazetecilik

Seval Şahar’ın sorularını cevaplayan Hikmetullah Yetkin'le Gazetecilik hayatına dair konuştuk. 

Güzel duyguların hakim olduğu bir atmosferde sıcak çaylarımızı yudumlarken  bu röportaj bizlere büyük bir keyif verdi. Tatlı söyleyişinden dolayı Hikmetullah Yetkine teşekkür eder yaşantısında başarılar dilerim. 
 
Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz? 
-Hikmetullah Yetkin. Vanlıyım . Büyüdüğüm şehir İstanbul. 10 yıldır Van’da yaşıyorum. Ve 10 yıldır da Gazetecilik mesleğini yapıyorum. 

Mesleğinizi severek mi icra ediyorsunuz? 
-İki yol vardır . Ya severek yapacaksınız ya da sevmeyerek yapacaksınız. Ben severek yapanlardanım. 10 yaşımdan beri kitap yazıyorum. Kitap yazdığım için de bu mesleğe gönül adadım. Tabi ki bu mesleğin eğitimini alarak belli noktaya gelerek Gazeteci olmayı seçtim. İşimi severek yapıyorum  ve emek harcayarak devam ediyorum. 

Bu mesleğin zorlukları nelerdir? 
-Mesleğin en büyük zorluğu ekonomi. Devletten ya da kamu kurumlarından destek almayan şirket ya da gazete mensuplarıyız . Çalışanlarımızın maaşlarını ödemek baya zor. Pandemi sürecinin etkisinden dolayı rahat çalışmalar yapamıyoruz. Bu sebepten dolayı çok sıkıntı yaşıyoruz. Gazeteciliğin en sıkıntılı noktası kamu kurumlarından destek alınmaması. Özel bir firma iseniz reklam gelmediği zaman ya da ilan alamadığınız takdir de kazanmak baya zor oluyor. 

Bu meslek için gereken yetenek nedir?
-Gazeteci olabilmek için iyi bir okuyucu kitlesini sağlayabilmek lazım. 5N1K sorularına yanıt bulabilmek gerekiyor. Gazetecilik sadece karşı kişinin sorularını doğru çözümlemek değildir. Tam anlamıyla gazeteci olmak için iyi bir araştırma yapmak gerekir. Sorgulayıcı olmak gerekir. 

Bir gazetecinin önceliği neler olmalıdır? 
-Vatandaşın sorunlarını kamu önüne yansıtmalıdır. Günümüzde bazı gazeteci arkadaşların bu sorunu yansıtmadığını düşünüyorum. 

Bu mesleğe kaç yaşınızda başladınız?
-Kitap yazmaya 10 yaşımda başladım. Kitap yazmayı sevdiğim için de bu bölümün eğitimini alıp işe başladım. Okul bitince 22 yaşımda işe başladım.

Bu mesleği seçerken ailenizin baskısı oldu mu?
-Hayır . Benim ailem bütün kararlarıma saygı duyup yanımda oldular. Ailem bugüne kadar hiç bir kararıma saygısızlık yapmadılar. Her zaman yanımda oldular. 

Mesleğinizi bırakmayı hiç düşündünüz mü? 
-Evet. Bir kaç kez düşündüm. Düşünme sebebim kendi mesleğim değil. Kendin mesleğimde icra ettiğim işler değil. Tek sebep vatandaşlar. Vatandaşların baskıları, özgürce yazamamak gibi düşüncelerden dolayı bırakmak gibi bir düşüncem oldu.