Reklam
Reklam

Bu proje Van'a gelecek turistleri hayran bırakacak

Van'da turizme ağırlık veren Vali Mehmet Emin Bilmez, "Duvar tarihi dokuyu bozmayacak şekilde tüf taşlar ile kaplanacaktır."dedi.

Bu proje Van'a gelecek turistleri hayran bırakacak
28 Mayıs 2020 - 16:07
Reklam

Van Kalesinin Urartu medeniyetinin başkent mührü konumunda olduğunu belirten Vali Bilmez, kalenin çevresindeki kafes tel örgülerin kaldırılarak tarihi dokuya uygun duvar örüldüğünü ifade etti.
 
Kale ve Adada yapılacak yeniliklerle ilgili İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve  Van Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) tarafından ihalesi yapılan projeler, kısa sürede hayata geçirildi.
 
Vali Bilmez, “Çalışmalar büyük oranda tamamlandı. 1,5 metre yükseklikte olan duvarın üzerine Kültür ve Turizm Bakanlığının logosunun bulunduğu korkuluklar yapılacak. Duvar tarihi dokuyu bozmayacak şekilde tüf taşlar ile kaplanacaktır. Ayrıca Sardur Burcu Urartu Devletine ait en erken yazıt olması açısından büyük önem taşımaktadır. Gelen ziyaretçilerin bunu daha rahat görmesi için ahşap traverslerle 1.5 metre genişliğinde 850 metre uzunluğunda yürüyüş yolu yapılmıştır. Bu yol üzerinde dinlenme bölümleri oluşturulmuştur. Buralara  uyarı ve yönlendirme tabelaları yerleştirilecektir. Buradaki çalışmanın amacı tarihi kalenin daha güzel görünmesinin yanında kaçak girişlerin önlenerek ziyaretçi sayısı istatiğinin daha sağlıklı tutulmasıdır. Bunun dışında tarihi Akdamar Adası’nda da sezon öncesi çalışmalar yapıldı. Birçok yeni düzenlemenin yanında yürüyüş yolu bakım ve onarımı tamamlanmıştır” dedi.
 
Ziyaret ve incelemelerde Müze Müdürü Erol Uslu da hazır bulundu.
 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum