CHP VAN İL BAŞKANI KURUKCU'dan İSRAİL'e KINAMA MESAJI

Cumhuriyet Halk Partisi Van il başkanı Mehmet Kurukcu İsrailin Kudüs'e Filistine yönelik yaptığı saldırıları şiddetle kınadı.

CHP VAN İL BAŞKANI KURUKCU'dan İSRAİL'e KINAMA MESAJI
Editör: Van Haber
17 Mayıs 2021 - 13:21
CHP Van il başkanı Mehmet Kurukcu: Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail'in arife günü  başlattığı, çocuklar ve kadınlar dâhil çok sayıda masum Filistinlinin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz. 

Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze'ye de yöneltilen saldırılar, çok  vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren  Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail'in bu saldırıları, en kutsal  hak olan yaşam hakkının ihlalidir.

Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya  yöneliktir. İsrail'in bu gayri insani saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler'in (BM) saldırıların durdurulması için uluslararası hukuk ve temel insan  hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz.

Kudüs ve Gazze'de son bir haftadır devam eden İsrail saldırganlığı BM kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son  aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen bu  suçlardan dolayı İsrail'in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslararası toplumun birlikte  hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana 
ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz. 

Artık İsrail'e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır. CHP Van il Örgütü olarak;"İsrail'in saldırganlığının ve Filis- tin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş  Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ederiz" dedi.

Tubittum Haber Ajansı

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum