Reklam
Reklam

Çinde başka veba hortladı

İlk defa çinde ortaya çıkan korona virüs bütün dünyayı sarmışken çinden korkutan bir veba daha hortladı ve 24 saatte öldürüyormuş.

Çinde başka veba hortladı
06 Temmuz 2020 - 11:10
Reklam
Reklam


Resmi kayıtlara göre Aralık 2019’da Çin’de ortaya çıkan koronavirüs dünya genelinde can almaya devam ediyor. Worldometers’ın verilerine göre salgın başından bu yana 11.5 milyon insana virüs bulaştı, 536 binden fazla kişi de hayatını kaybetti.
Bubonik Veba tespit edildi, şehir karantinada
Dünya koronavirüsünden yakasını kurtaramamışken, Çin’den endişe verici yeni haberler gelmeye devam ediyor. Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nde bulunan Bayannur’da ‘bubonik veba’ paniği yaşanıyor. Hastanede tedavi gören bir kişide bubonik veba tespit edilmesi üzerine şehir genelinde üçüncü seviye alarm verildi. Acilen haber verin'
Yetkililer yıl sonuna kadar sürecek alarm durumuyla ilgili yaptıkları açıklamada, “Şu anda insanlar arasında bubonik veba salgını yayılma riski bulunuyor. Vatandaşlar kendilerini koruma önlemlerini geliştirmeli, olumsuz sağlık durumlarını acilen bildirmelidir” ifadelerini kullandı.
Av yasağı getirildi
Uyarılar devam ettiği sürece hastalığı taşıma ihtimali bulunan hayvanların avlanması ve yenmesi yasaklandı.
Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bubonik veba, pireler ve vahşi kemirgenler aracılığıyla insanlara bulaşıyor. Zamanında ve etkili bir tedavi uygulanmazsa 24 saat içinde ölüme yol açabiliyor.
Ağrılı şişkinlik ve akıntı
Hastalık belirtilerinde, bakterilerin vücuda girdiği yere en yakın lenf bezlerinde ağrılı şişme ve iltihaplanma görülür. İleri dönemlerde iltihaplı lenf nodları açılarak akıntlı hal alır. Tedaviye hemen başlanmazsa bakteri vücudun her yerine yayılarak akciğer ve septisemik forma dönüşebilir. 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum