DEPREM YIKTI GEÇTİ KÖY HALKI ÇARESİZ vanhaber

Vanhaber/vanhaberleri Merkez üssü İran’ın Xoy kenti olan 5.9 şiddetindeki deprem sonucu, Van’ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar Mahallesi’nde 9 kişi yaşamını yitirdi.

DEPREM YIKTI GEÇTİ KÖY HALKI ÇARESİZ vanhaber

Vanhaber/vanhaberleri Merkez üssü İran’ın Xoy kenti olan 5.9 şiddetindeki deprem sonucu, Van’ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar Mahallesi’nde 9 kişi yaşamını yitirdi.

Reklam
DEPREM YIKTI GEÇTİ KÖY HALKI ÇARESİZ vanhaber
25 Şubat 2020 - 12:53 - Güncelleme: 25 Şubat 2020 - 16:37
Reklam
Reklam

Vanhaber/vanhaberleri

Merkez üssü İran’ın Xoy kenti olan 5.9 şiddetindeki deprem sonucu, Van’ın Başkale ilçesine bağlı Özpınar Mahallesi’nde 9 kişi yaşamını yitirdi. 

 

Yaşamını yitirenler toprağa verilirken, depremden ciddi derecede etkilenen mahallede ev ve ahırların büyük bir bölümü yıkılırken, yurttaşlar enkaz altında kalan hayvanlarını ve eşyalarını kurtarmaya çalışıyor.

 

 

Depremin vurduğu Başkale’nin Özpınar Mahallesi’nde yurttaşlar soğuk hava ve çadırların olmayışı nedeniyle büyük bir mağduriyet yaşıyor. Yurttaşlar AFAD çadırlarının kendilerine ulaşmadığını ve geceyi dışarıda geçirdiklerini belirtti.

 

Verilen çadırlar hâlâ kurulmadı Enkazın etkilerinin fotoğraflandığı Özpınar Mahallesi’nde birçok kişi ilçe merkezlerine yakın köylerde kalmak zorunda kaldı. Yurttaşların birçoğu soğuğa rağmen enkaz altında kurtardığı hayvanları bırakmadı. Köye gelen yardımlar yurttaşlara ulaşmazken, AFAD tarafından verilen çadırlar ise henüz  kurulmadı. Kendi imkanları ile çadır kuran yurttaşların çadırlarında soba yok. Havaların iyice soğuduğu Başkale’de çadır yardımının yapılmaması ile yurttaşlar soğuk havaya rağmen sokakta kalıyor.

 

  Öte yandan can kayıplarının yaşandığı köyde evler kullanılamaz halde. Halk kendi imkânları ile ısınmaya çalıştı Tek geçim kaynakları hayvancılık olan yurttaşlar, deprem sonrası zarar gören ahırlarda hayvanlarının telef olmaması için can güvenliklerini tehlikeye atarak hayvanların başından ayrılmadı. 

 

 Evlerinin yıkılmasından kaynaklı giyecek ve kendilerini sıcak tutacak battaniye ve giysi gibi temel ihtiyaç malzemeleri enkaz altında kalırken, depremzedeler insani ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda.  Elektriğin olmadığı köyde bir kez daha insanlar mağdur ediliyor. Dün akşamdan itibaren dışarıda kalan köy halkı kendi imkânları ile ısınmaya çalıştı. Van ve ilçelerinde yağan yoğun kâr yağışı nedeniyle sokaklar ve mahalle araları kârların erimesiyle çamurun içinde kaldı.  Geceden itibaren köy halkı naylon çadırları yer yataklarının altına bırakarak çocuklarını yatırmaya çalıştı. 

 

 Evleri hasarlı olan birçok kişi de evinde yaktığı odun sobasını dışarıya taşıyarak ısınmaya çalıştı.Çadırlar soğuk olduğu için içinde kalamıyoruz’ Emine Aslan adlı yurttaş, AFAD’ın kurduğu çadırların merkezden uzak olduğu için ihtiyaçlarını karşılamadığını belirterek, “Akşamları gidip çadırda kalabiliyoruz sabah yine evimizin önüne gelip bekliyoruz. Eşimin annesi yaşlı.

 

 AFAD çadırında soba olmadığı için orada kalamıyoruz. Küçük çocuklarım var onlar hastalanır diye korkuyorum. Çadırlar çok soğuk olduğu için içerisinde kalamıyoruz” dedi.

 

’50 hayvan yaşamını yitirdi’  El arabası ile enkazdan çıkardığı yorgan ve döşeği taşıyan Türkan Yeşilırmak’ın, yıkılan ahırında yaklaşık 50’ye yakın hayvanı yaşamını yitirdi. Türkan çocuklarının ve kendisinin giyeceklerinin enkaz altında olduğunu ve soğuk havadan kaynaklı ciddi mağduriyet yaşadıklarını dile getirdi. 

 

 ‘Dün yediğimiz yemekle kaldık’ Enkaza dönüşen evinde çıkardığı odun sobasını dışarıda kurarak ısınmaya çalıştıklarını belirten Şerife Aslan ise, “Çamurdan kaynaklı evden çıkarttığımız yorgan ve döşeklerin altına çadır kurarak bıraktım.  Hayvanlarımı bırakmamak için çadıra gidemedim. Battaniye yardımı yapıldı almaya gittim ama bütün köy halkının ihtiyacı olduğu için bize yetişmedi. Dün akşam yediğimiz yemekle duruyoruz hala. Çocuklarım dün geceden beri dışarıda. Gece üzerlerini açıp üşütmesinler diye nöbet tutum” dedi.

 

vangazetesi

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam