Reklam
Reklam

Erciş Şoförler Odası Başkanı İsyan Etti - Van haber

Van haber - Erciş Şoförler Odası Başkanı Çelik, “Van’da yol parası için 2,25 TL rayiç varken Erciş’te 1,75 TL rayiç var. Erciş’te ucuz yakıt yok, vergi, SGK aynı, biz ucuz şoför çalıştırmıyoruz, mahalleler arası kilometre bazında da hemen hemen Van ile aynı konumdayız"dedi.

Erciş Şoförler Odası Başkanı İsyan Etti - Van haber
26 Temmuz 2020 - 15:44
Reklam

VAN HABER - Erciş Şoförler Odası Başkanı Hüsamettin Çelik, “Van Büyükşehir Belediyesi’nin isteği üzerine Erciş’teki halk otobüsü kooperatifi adına toplam 16 yeni araç aldık. Şoför esnafımız borç altına girdi. Dönemin Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Sayın Mustafa Yalçın, birer adet belediye aracı hizmet verebilir dedi ancak sonradan bu sayı arttırıldı ve sanki rakip firmaymışız gibi bizlerle yarışılıyor. Sayın valimizden rayiç konusunda destek bekliyoruz. UKOME Başkanı Sayın Levent Böke’ye de durumu aktardık. Erciş’teki V, M ve H plakalar için rayiç verilmelidir ancak bu şekilde şoför esnafımız rahat bir nefes alacaktır.” dedi.
 
“Belediye araçlarını geri çekmeli”

Belediye araçlarının geri çekilmesini isteyen Çelik, “Büyük otobüslerle aynı güzergahlarda şehir içi taşımacılık yapıyor. Belediye 8 aracıyla 10 servis atarken, biz ancak 4’er servis yapabiliyoruz. Bu güzergahta belediye araçlarının çekilmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.
 
 “Erciş’e de Van ile aynı rayiç verilmeli”

Yaşanan sıkıntıların üstüne dönemin yetkililerinin Erciş için verdiği rayiç sözünün yerine getirilmediğinin altını çizen Erciş Şoförler Odası Başkanı Çelik, “Van’da yol parası için 2,25 TL rayiç varken Erciş’te 1,75 TL rayiç var. Erciş’te ucuz yakıt yok, vergi, SGK aynı, biz ucuz şoför çalıştırmıyoruz, mahalleler arası kilometre bazında da hemen hemen Van ile aynı konumdayız.  Erciş yollarının fiziki yapısı, Van’dan daha iyi değil.  Biz burada Kışla mahallesinden alıyoruz dağlık bölgeye kadar gidiyoruz ama Van’da merkezden alıyor düzyoldan üniversiteye kadar veya ilgili mahalleye kadar gidiyor. Dağlık bölgeye kadar çıktığımızda bizim araçların yakıt ve bakım onarım masrafları daha fazla çıkıyor. Masraflarımızı çıkaramayacak, yakıt parasını ödeyemeyecek duruma geldik. Erciş’in nüfusu Van nüfusundan fazla değil. Erciş’te araca yolcuları alıp son noktaya kadar gidiliyor ama Van’da son durağa gidene kadar sürekli olarak yolcu indir bindir yapılıyor. İlk ve son durak boyunca Van’daki bir servis, Erciş’teki servisin en az 2 katı kadar yolcu alıyor. Van’da indir parası neyse aynısının Erciş için de uygulanmasını istiyoruz.”
 
“Büyükşehir yeni araç şartını yerine getirdik ama mağdur olduk”

Van Büyükşehir Belediyesi araçların yenilenmesini şart koştuğunu hatırlatan başkan Çelik, “Konuyu dönemin Valisi Sayın Murat Zorluoğlu ve büyükşehir genel sekreteri Sayın Mustafa Yalçın ile görüştük ve ona göre hareket ettik. Buna göre büyükşehir bizlere güzergah yollarını sattı, bizimle protokol yaptı ve bizleri borç altına aldı ve rayiç verilmedi. Büyükşehir belediyesi bizden araç başına yaklaşık 60 bin TL aldı, toplamda 960 bin TL para ödedik. Yeni araçlarla vatandaşımıza toplu taşıma hizmeti verelim dedik ancak zerre kadar bir faydası olmadı.” ifadelerini kullandı.
 
“Saate bir kalkan belediye araçları yarım saatte bir kalkmaya başladı”

Önce belediye araçlarının saate bir hareket edeceğinin söylendiğini anlatan Çelik, “Belediye otobüsleri için belirlenen saat ile sevk ve idaresi Van Büyükşehri Belediyesi’nde olan özel halk otobüslerinin hareket saatleri belliydi. Ancak sonradan hem belediye hem de halk otobüslerinin eşit saatlerde kalkışı istendi. Yani hem belediye hem de halk otobüsü yarım saatte bir kalkıyor. Bu da mağduriyetimizi arttırıyor.” dedi.
 
 
VAN GAZETESİ - 0544 409 0328

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum