Reklam
Reklam

Fırat'ta Yaşananlar

Suriye’nin kuzeyinde oluşturulacak olan güvenli bölge, geçtiğimiz ayın medyaya en çok yansıyan siyasi başlığı oldu. Buna eş zamanlı olarak, güvenli bölgeyle ilerleyen Fırat’ın Doğusundaki ortak uçuşlar ise 5 bin 117 haberle medyada konu edildi.

Fırat'ta Yaşananlar
09 Ekim 2019 - 16:04
Reklam
Reklam

Fırat’ın Doğusu Güvenli Bölgede Yaşananlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyine oluşturulacak “güvenli bölge” konusunda ABD’ye verdiği sürenin dolmasına yakın sınır hattında yeni gelişmeler yaşandı. Fırat’ın doğusunda ABD’nin bir yandan Türkiye ile güvenli bölge çalışmalarını sürdürürken, bir yandan da bölgeyi kontrol altında tutan terör örgütü PKK/YPG’ye karşı lojistik desteğini sürdürmesi ve göstermiş olduğu ikili tavır neticesinde, TSK hazırlıklarını sürdürdü. Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte Suriye’nin kuzeydoğusunda periyodik olarak ortak kara devriyeleri yapıldı. 
Konuyla ilgili olarak Uluslararası ilişkiler uzmanı Prof. Dr. İlhan Uzgel, Fırat’ın doğusunda kurulacak tampon bölge için Türkiye’nin askeri bir eylem yapmayacağını iddia etti. Suriye meselesinde gerilim devam ederken, Türkiye’nin hem İdlib’den hem de Afrin’den çekilmek zorunda kalacağını ileri süren Uzgel, Suriye savaşının Suriye halkı dışında en ağır maliyeti ödeyen ülkenin Türkiye olacağını iddia etti. Siyaset gündeminde yoğunluğu devam eden Güvenli Bölge konusu, Eylül ayında 34 bin 82 haber ile siyaset gündeminin zirvesinde yer aldı. 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum