Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Gelecek partisi Van il kongre salonu hınca hınç doldu - İşte detaylar

Gelecek Partisi Van İl başkanlığının 1. İl kongresine katılan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, hava alanında coşkulu konvoy ardından kongre alanına geçti.  İşte o konuşma detayları...

Gelecek partisi Van il kongre salonu hınca hınç doldu - İşte detaylar
22 Ağustos 2020 - 17:13 - Güncelleme: 22 Ağustos 2020 - 17:25
Reklam
Reklam

Gelecek Partisi Van İl başkanlığının 1. İl kongresine katılan Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, hava alanında coşkulu konvoy ardından kongre alanına geçti.  

Partisinin ildeki 1. Olağan Kongresi'ne katılmak üzere eşi ile Van'a gelen Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, 15 Temmuz Şehitler Parkı Kongre Salonu'nda partililere hitap etti. 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, "Yaşanan tüm bu olumsuzluklar içerisinde dün güzel bir haber aldık. Tarihin en büyük doğal gaz keşfinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Emek veren, çaba gösteren herkesi tebrik ediyoruz. Devam etmekte olan arama çalışmalarında görev alan tüm görevlilerimize muvaffakiyetler diliyorum. Şimdi yapılması gereken bu doğal gaz kaynağıyla ilgili fizibilite, sondaj ve üretim çalışmalarını şeffaf bir şekilde halkla paylaşmak ve gereken adımları atmaktır. Gelecek Partisi olarak bu konuda gerekli bilgilendirmeler yapıldıktan sonra gereken adımları yapıcı bir muhalefet içerisinde kamuoyuyla paylaşacağız. Gerek sürecin bilimsel ve rasyonel bir şekilde yürütülmesi ve gerekse doğal gaz kaynağının üç beş şirkete değil milletimiz hayrın kullanılabilmesi için atılan her adımı takip edeceğiz. Her adımla ilgili bilgileri de kamuoyuyla paylaşacağız"

KAYYIM ATAMALARINA SERT TEPKİ

Davutoğlu, "Maalesef, bir taraftan PKK terörü diğer taraftan bu terörden beslenenler sizlere, Türkiye’ye ve milletimize huzuru, adaleti ve insan onuruna yakışır bir hayatı çok gördüler. Sandığa karşı dağı koyanlar; siz kime oy verirseniz verin atadıkları bir KCK komiseri ile kendi istediklerini yaptılar. Mevcut iktidar ve ortakları da oyunuzu alamadıklarında sizlere bir kayyum gönderip iradenize el koyuyorlar."

İKİLİ KISAKACA SON VERECEĞİZ

Davutoğlu, konuşmalarını şöyle sürdürdü; "Gelecek Partisi KCK düzeninin de Kayyum düzeninin de bitmesi için yola çıkmıştır. İnşaallah Gelecek Partisi olarak Van’da da yerel yönetimi kazandığımızda bu ikili kıskaca son vereceğiz. Gelecek Partili yöneticiler sadece kendilerini seçen halktan talimat alacaklar. Ayrıca, Gelecek Partisi olarak seçilmiş¸ belediye başkanının ancak mahkeme kararıyla görevden alınabileceğine inanıyoruz. 
Görevden alınan belediye başkanının yerine İcisleri Bakanının kayyım ataması da milli iradeye aykırıdır. Bu çerçevede, mahkeme kararına istinaden görevden alınan seçilmiş, belediye başkanının yerine yine seçimle oluşturulmuş¸ belediye meclis üyelerinden birinin seçilmesi şarttır." dedi.

KÜRDÜN AİDİYET SORUNU HİSSETTİĞİ TÜRKİYE HUZURLU OLAMAZ

Davutoğlu,"Bir tek Kürdün aidiyet sorunu hissettiği Türkiye huzurlu olamaz. Bir tek Kürde, Van’da, Diyarbakır’da, İstanbul’da, Suriye’de, Irak’ta sahip çıkamayan Türkiye kudretli değildir. Müreffeh ve güçlü Türkiye bir tek Kürdü Washington’ın, Moskova’nın, Fransa’nın veya bölgesel güçlerin himayesine mahkum etmeyen Türkiye’dir. Türkiye demokratik değerleri içselleştirerek, demokrasiyi inşa ederek Güçlü Türkiye olur. Hiçbir ayırımcılığa müsaade etmeyen bir adalet sistemi kurduğumuzda Türkiye güçlenir. Güçlü bir Türkiye inşa etmek için bölgeye, komşu coğrafyamıza, Kürtlerin yaşadığı coğrafyaya tehdit nazarıyla bakmamanız gerekir. Kürtlerin kendisini özgür, eşit ve huzurlu hissetmediği bir Türkiye’de hiçbirimiz huzurlu olamayız."

YAPILMASI GEREKEN, ÇALIŞMALARI ŞEFFAF BİR ŞEKİLDE PAYLAŞMAK

Davutoğlu, "Emek veren, çaba gösteren herkesi tebrik ediyorum. Devam etmekte olan arama çalışmalarında görev alan tüm görevlilerimize muvaffakiyetler diliyorum. Şimdi yapılması gereken bu doğal gaz kaynağı ile ilgili fizibilite, sondaj ve üretim çalışmalarını şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşmak ve gereken adımları atmaktır. Gölge kabinemiz olan Politika İzleme Kurullarımızın ilgili birimleri başta Enerji Politikaları izleme Kurulu olmak üzere gerekli çalışmaları yapmaya başlamıştır. Gerek sürecin bilimsel ve rasyonel bir şekilde yürütülmesi ve gerekse doğal gaz kaynağının milletimiz hayrına kullanılabilmesi için atılan her adımı yakından takip edeceğiz" dedi.

GELECEK PARTİSİ VAN İL BAŞKANI ABDULHEKİM KARABIYIK, KONGREDE VAN'IN SORUNLARINA DEĞİNDİ

Van'ın Tuşba ilçesi sınırlarında bulunan bir düğün salonunda kongre gerçekleştiren Gelecek Partisi Van İl başkanı Abdulhekim Karabıyık, Van'ın sorunlarına, projelere değindi.

Karabıyık, birçok konuya değinmenin yanı sıra; "Van'da çevre yolu problemimiz var, sınır ticareti durgun, otogarımız yok" dedi.

Konuşmalarının ardından salondan ayrılarak, Van'da bulunan bir otelde basınla bir araya geldi. Yemekli toplantıda, Kanaat önderleri, STK ve birçok gazeteci ile bir arada bulundu. Akabinde esnaf ve Gelecek Partisi Van İl binasını ziyaret sonrası Van'dan ayrıldı.

VAN GAZETESİ - HABER MERKEZİ - 0544 4090 328 - vanhaber
HİKMETULLAH YETKİN
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Reyyan yavuzer
    1 ay önce
    Sn.davutoglu.kayum yapıldığı zaman siz günah çıkarmayası gitmiştiniz.bu ülkede hicmi dürüst temiz bir siyasetçi gelmiyecek.nerde ecevit nerede erbakan.nerede muhsin yazıcıoğlu.vayki vay.size yalandan başka yaptığınız bir icraat kalmadı.bence siz filmlere başvurun.ses tonunuz.gayet güzel yorum yapar.birde oyunculuk var.siz beni dinleyin çukur yada ramo yada eşkıya hükümdar olmaz başvurun.belki oyuncu olarak başardı elde edersiniz.