Reklam
Reklam

Havai fişek fabrikasında patlama

Havai fişek fabrikasında patlama Bölgedeki insanlar panik içinde evlere kaçtılar.

Havai fişek fabrikasında patlama
03 Temmuz 2020 - 13:23
Reklam
Reklam

Sakarya’nın Hendek ilçesinde bulunan havai fişek fabrikasında büyük bir patlama gerçekleşti. Patlama sesi kentin birçok noktasından duyulurken içerideki işçilere ulaşılmaya çalışılıyor. Öte yandan Sakarya Valisi, 50 yaralının hastaneye kaldırıldığını ve henüz ölen olmadığını açıkladı.
Hendek Yukarıçalıca köyü mevkisindeki Büyük Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’ndaki patlamanın ardından birçok kişi sokağa çıktı, bazı kişiler deprem gibi sallantı olduğunu belirtti. Bölgeye, çok sayıda sağlık ve itfaiye ekibi sevk edildi.
AFAD’ın Hendek bölgesindeki deprem kayıt cihazlarına göre, ilk patlama 11:05’te olmak üzere saat 11:15 ve 11:18’de üç güçlü patlama kaydedildi.
Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, “Fabrika sahibinden aldığımız bilgiye göre içeride yaklaşık 150-200 arası insan var ama patlamalar devam ettiği için müdahale edilemiyor” ifadelerini kullandı.
Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu ise, fabrikada çok çeşitli ürünlerin üretildiğini, ilk gerçekleşen yüksek sesli patlamaların muhtemelen fabrikadaki Ramazan ayında patlatılan toplardan ve barutlarından meydana geldiğini belirtti. Babaoğlu, “Bu patlamalarla yaklaşık 8-10 kilometredeki evlerin camları kırıldı. Daha sonra fabrikadaki havai fişekler patlamaya başladı. İtfaiye ekipleri müdahale ediyor” diye konuştu.
‘DAHA ÖNCE DE PATLAMA OLDU’

Hendek Belediye Başkanı ayrıca üç yıl önce de aynı bölgede patlama olduğunu açıkladı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi de, “Bu fabrikada geçtiğimiz yıllar meydana gelen ölümlerin olduğu patlamalarda 5 işçi hayatını kaybetmiş ve 100’e yakın işçi yaralanmıştı” diye tweet attı.
Aynı fabrikada 2009 ve 2014 yıllarında da patlama meydana gelmişti. İlk patlamada 1 kişi ölmüş  37 kişi de yaralanmıştı. 2014 yılındaki patlamada ise 1 kişinin öldüğü 2 kişinin de yaralandığı açıklanmıştı.

BAKANLAR BÖLGEYE GİDİYOR
Sakarya Belediye Başkanı Ekrem Yüce ise “Vahim bir tablo var. Yaralılarımızı çıkarmaya çalışıyoruz. Hala patlamalar devam ediyor. Düzce ve Kocaeli’den yardım istedik, bütün ekiplerden yardım istiyoruz” dedi.
Yaşanan patlamanın ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk Sakarya’ya gidiyor.

‘BÖLGEDEKİ İNSANLAR EVE GİRMELİ, DUMANI SOLUMAMALI’

Kızılay Başkanı Kerem Kınık, patlamanın yaşandığı bölgeye yakın yerleşim yerlerindeki insanların evlerine girip kapı ve pencerelerini kapatarak dumanı solumamasını duyurdu. Kınık, “Bu kimyasal bir kazadır. Bölgenin izole edilmesi gerekir. Yayılan dumanın ve söndürmede kullanılan suyun zehirli bir şekilde çevreye yayılabileceği gibi bir risk bulunuyor. Bölgede yaşayanların tedbirlerini alıp evlerine girmesi gerekiyor. Duman gözden kaybolana evden çıkmasınlar” dedi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, “Tablo iyi görünmüyor. Patlamalar hala devam ediyor. Bölgeye tam olarak çıkamıyoruz. Ulaşmak mümkün değil. Bir gazın yayılması durumu söz konusu. Baruttan yayılan gazın insan sağlığını etkileyebileceği durumu var. Herkes insanları kurtarmaya çalışıyor. Vali ve belediye başkanıyla beraberiz. Çalışan yaklaşık 200 kişi var. 15 yaralı kurtarıldı. Diğer işçiler kurtarılmaya devam ediliyor. Dua edelim ki ölü olmasın. Elbette civar illerden de yardım istendi. Patlama sesi yayılınca biraz daha arttı. Başka depolara ” diye konuştu. Patlamanın alışılagelmiş bir patlama olmadığını belirten Yavuz, ne türden müdahale edilmesi gerektiği konusunda da çalışma yapıldığını açıkladı.
Yukarıçalıca köyü muhtarı ise, “Fabrikanın yakınındayız şu an. Yaralıları çıkarıyorlar. Yangını söndürme çalışmaları devam ediyor. Patlamalar da devam ediyor. Fabrikanın çeşitli yerlerinden çıkarılan insanlar oldu. Bizim köyden çalışan sadece bir kişi var. Çok fazla ambulans bulunuyor. Dışarıda bekletiyorlar. Gerektiğinde içeri gönderiliyor” ifadelerini kullandı.

VANGAZETESİ

 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum