İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YANMAZ'DAN DÜNYA KALP GÜNÜ

”Dünyada bir numaralı ölüm sebebi olan kalp ve damar hastalıkları ile mücadele etmek mümkün”

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YANMAZ'DAN DÜNYA KALP GÜNÜ
01 Ekim 2016 - 11:51
Reklam

 

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ YANMAZ’DAN DÜNYA KALP GÜNÜ AÇIKLAMASI

”Dünyada bir numaralı ölüm sebebi olan kalp ve damar hastalıkları ile mücadele etmek mümkün”

İl Sağlığı Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, 29 Eylül “Dünya Kalp Günü” ile ilgili yaptığı açıklamasında, kalp ve damar sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.
Konu ile ilgili bir açıklama yapan Dr. Yanmaz, kalp ve damar hastalıkları küresel olarak bir numaralı ölüm sebebi olduğunu belirtti. Dr. Yanmaz, açıklamasında,Kalp ve damar sağlığı için dokuz koruyucu öneride bulundu.

Hareket zamanı; Dünyada her yıl 700 bine yakın ölümü hareketsizliğin tetiklediği söyleniyor. Hareketsiz ve tembel yaşam kalp ve damar hastalığı gelişimini belirgin olarak arttırıyor. Haftada 5 gün günlük 30 dakikalık orta tempo egzersiz ile kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz. Hızlı tempo yürüyüş, bisiklet ve yüzme ilk planda önerilen aktiviteler. Bahçe ya da ev işleri uğraşmak dahi egzersiz yerine geçiyor. Hiç spor yapamıyorsanız bile adım atmaya çabalayın. Önerilen günlük 10 bin atıma ulaşamazsanız bile 5000 adım altında kalmayın. Ayakta durmanın bile hareketsizlere oranla kalp sağlığında iyileşme olduğu saptanmış olabilir. 

Şişmanlık ile mücadele; Obezite ya da aşırı kilo kalp ve damar hastalığı gelişimi için en temel faktörlerden birisini oluşturuyor. Fazla kilolar, insülin direncini arttırarak, yüksek tansiyon ve şeker hastalığına meyilli güçlendirir, kolesterol dengesini bozarak damar sağlığını tehdit eder. İdeal kiloya ulaşmak için kısa vadeli ölümcül diyet seçeneklerini bir kenara bırakmak gerekir. Hedef uzun sürede sürdürülebilir bir hayat tarzı ile kilo vermek olmalıdır. Aylık 2-3 kg vermek ideal kiloya ulaşmada mantıklı bir hedeftir. 

Dumansız hava sahasına geçelim; Sigara kalp ve damar hastalığı gelişmesi ve hastalığın hızlı seyrinde ciddi bir risk faktörüdür. Sigara içme süresi ve miktarı direk damar hastalığı gelişimi ile ilişkili olup, pasif içicilerde dahi risk artmıştır. Nargile dahil bütün tütün ürünlerinin kalp sağlığını tehdit ettiği unutulmamalıdır. Tiryakilerin profesyonel destek alması dumansız hava sahaya geçişi hızlandıracaktır. 

Günlük en az 2 litre sıvı tüketilmeli;Hayat kaynağı suya önem verme zamanı geldi. Bütün gazlı ve katkı maddeli içecekleri rafa kaldırmayıp çöpe boşaltıyoruz ve su içiyoruz. Su kan basıncı, ritim ve damar sağlığını etkileyen temel içecektir. Su dışında taze siyah çay, bitki çayları, ev yapımı ayran ve meyve suyu tüketebiliriz. Aşırı alkol tüketiminin kalp ve damar sağlığını tehdit ettiği unutulmamalı.

Sofradan tuzu kaldırmalı; Dünya üzerinde en çok tuz tüketen ülkelerden biri durumundayız. Günlük ihtiyaç duyulan 6 gram tuzun 3 katı kadar fazla tuz tüketiyoruz. Fazla tuz yüksek tansiyon ve kalp yetersizliğinin temel tetikçilerinden biridir. Günlük alınan gıdalar içerisinde de tuz olduğu düşünülürse, sofraya tuz koymamak sağlıklı tercih olacaktır. Yemekleri tatlandırmak için tuz yerine kalp dostu baharatlar tercih edilmelidir.

Stresle mücadele; Stres kalp ve damar sağlığını tehtit eden, kalp krizini tetikleyen temel etkenlerden bir tanesi. İster işyeri stresi olsun, isterse aile, sınav, duygusal stresler olsun, yoğun stres kalp krizi riskini arttırmaktadır. Stresle mücadele etmek zor geliyorsa, stresten kaçmakta fayda getirecektir. Şehir stresinden uzaklaşmak, yakın dinlendirici seyahatler kalp sağlığınıza iyi gelecektir. 

Uyku deyip geçmeyin; Kaliteli uyuyan kişilerde kalp ve damar hastalıklarında azalma izlenmiş. Düzensiz uyku, vücudun dinlenmesine izin vermeyerek, kan basıncında artış, ritimde dalgalanmalara yol açar. Stres hormonlarının seviyesinin artmasıyla damar sağlığında bozulma izlenir. Günde 7 saat derin ve kaliteli uyku ile kalp sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Gülümseyin; Evhamlı, tezcanlı ve stresli kişiliklerin kalp hastalığına yakalanma riski daha yüksektir. Depresyon, sosyal izolasyon ve yalnız yaşam, sağlıklı yaşam süresini kısaltan faktörlerdendir. Hayata gülümsemek, hayatla barışık olmak, sosyal ortamlara karışmak kalp sağlığınızı olumlu etkileyecektir. 

Check-up yaptırın; Kalp hastalıklarının üçte biri sessiz seyreder ve ani kalp krizi ya da kayıp ile ortaya çıkabilir. Bu nedenle hasta olmadan doktora gitmek, genel kontrol yaptırmak gizli-saklı kalmış kalp hastalığını ortaya çıkartarak, gerekli tedaviye olanak sağlar. 40 yaşına gelmiş ve kalbimize hiç bakmamışsak; dünya kalp günü, check-up için iyi bir fırsat olabilir. Ailesinde yoğun genetik geçişli kalp hastalığı olanlar, 40 ı beklemeden genel kontrolden geçmelidir.

 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum