Reklam
Reklam
Reklam

İmarla ilgili çok önemli kanun teklifi

Ak Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Muş'tan son dakika açıklamalar geldi. Yeni kanun teklifi hakkında bilgi veren Muş, artık kat serbestliği olmayacağını duyurdu.

İmarla ilgili çok önemli kanun teklifi
13 Ocak 2020 - 12:27

Mehmet Muş AK Parti'nin kaçak inşaatlar için TBMM'ye sunduğu yeni kanun teklifi ile ilgili basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Yeni teklifle yüksek bina yapımı duracak. Köylerde yapılaşmaya valilik onayı gelirken, belediyeler artık parsel imar değişikliği yapamayacak. Yeni teklifle evine güçlendirme hakkı tanınırken, artık her kumsala iskele yapılamayacak. 
Yeni kanun teklifine ilişkin Mehmet Muş şu bilgileri verdi:
Kat serbestliği kalkacak
-"İmar planlarında yükseklikte herhangi bir sıkıntı bulunmayan bir uygulama söz konusu artık binalar istediği kadar yukarı gidemeyecekler. Bundan sonra yükseklik kısıtlanacaktır.
-Mevcut olan yapılarla ilgili de 1 Temmuz 2020 tarihine kadar belediyelerin bunları düzeltmesini talep ediyoruz. Belediyeler bunu yapmazsa Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bunu resen yapacak".
Belediye parsel bazlı imar değişikliği yapamayacak
-"Parsel bazlı plan imar değişiklikleri konusunda ise; bunlara son veriyoruz. Bundan sonra hiçbir belediye parsel bazlı imar değişikliği yapamayacak. Ancak talep olursa adadakilerin hepsinin rıza göstermesi suretiyle ada bazlı değişiklikler olabilir. Buradaki ortaya çıkacak değer artışı kamuya gidecek. Bu değer artışının yüzde 25'ini ilçe, yüzde 25'ini büyükşehir belediyesi, yüzde 25'i bakanlığın, yüzde 25'i de maliyenin hesabına yatırılacaktır.
-Fonksiyon değişikliğiyle ilgili bir kısıtlama getirmiyoruz. Sizin bir binanız var, okul olarak kullanıyorsunuz, hastaneye dönüştürmek istiyorsunuz. Bunun başvurusunda bulunabilirsiniz. Burada da değer artışının tamamı kamuya gelecektir." 
Bazı istisnalar mevcut-"Afet riski altında dönüşüme tabii olan alanlar, kamu mülkiyetindeki ve belediye mülkiyetindeki alanlar ile vakıflar genel müdürlüğü mülkiyetindeki alanlar az önce bahsettiğimiz hükümlerden istisna olacaktır. Kamu oldukları için tekrar bir vergilendirme olmayacaktır." 
Köylerde yapılaşmaya valilik onayı geliyor
-"Ruhsata tabii olmayan yapıları vatandaşlarımız yapabilirler. Tek şartımız valilikten onay almaları. Bu süreç içinde şehirlerdeki gibi bir harç onlardan alınmayacaktır. Kaçak yapı hem yıkılacak hem de para cezası artırılacak."internet haber

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum