Reklam
Reklam

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Gergerlioğlu açıklaması: "

Van haber - HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin bir açıklama yaptı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nden Gergerlioğlu açıklaması: "
17 Mart 2021 - 12:23 - Güncelleme: 17 Mart 2021 - 12:36
Muhalefetteki bir siyasetçi hakkında, yaptığı bir sosyal medya paylaşımı konu edilerek verilen haksız mahkûmiyet kararının, onun milletvekilliğini düşürmek ve onu hapsetmek için bir bahane olarak kullanılmasının, ifade özgürlüğü hakkının ciddi bir ihlali olduğunu ve seçmenlerin temsilcilerini seçme hakkını ihlal edeceğini belirtti.

 HRW Avrupa ve Orta Asya Direktörü Hugh Williamson, "Ömer Faruk Gergerlioğlu'nu hapsetme öncesinde milletvekilliğini düşürmek için yapılacak herhangi bir hamle, binlerce insan hakları ihlali mağdurunu destekleyen cesur tutumu nedeniyle ona karşı Erdoğan hükümeti tarafından yapılan bir misilleme gibi görünecektir" dedi.

 Williamson, “Gergerlioğlu'nun mahkumiyeti, ifade özgürlüğü hakkının açık bir ihlali olup bunun kendisini meclisten uzaklaştırmak için bir bahane olarak kullanılması demokratik kuralların ve siyasi örgütlenme hakkının hiçe sayıldığını gösterecektir” diye konuştu.

 "Gergerlioğlu'nun sosyal medya paylaşımı dolayısıyla verilen tamamen hatalı mahkûmiyet kararı, onu meclisten uzaklaştırmak ve hapse atmak için bahane olmamalıdır" diyen Williamson, "Anayasa Mahkemesi henüz başvurusuna ilişkin bir karar vermedi, bu sırada hükümet, Gergerlioğlu'nun gündeme getirdiği insan hakları endişelerini ciddi bir şekilde ele almalı ve seçilmiş bir milletvekili olan Gergerlioğlu'nun milletvekilliğini sürdürmesine izin vermedir" ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum