Reklam
Reklam

İRANLILAR ÖZGÜRLÜĞÜ TÜRKİYE'DE BULUYORLAR

Ülkedeki kaos ortamından kaçan İranlıların ilk tercihi Türkiye oluyor

İRANLILAR ÖZGÜRLÜĞÜ TÜRKİYE'DE BULUYORLAR
25 Kasım 2019 - 13:32
Reklam

ABD yaptırımlarıyla birlikte İran'da petrol zammı protestoları ülkede karışıklığa neden oldu.

 Ülkedeki kaos ortamından kaçan İranlıların ilk tercihi ise Türkiye. İngiltere'de yayımlanan Sunday Times gazetesi, "Özgürlük ve alkol, İran'ın zenginlerini Türkiye'ye çekiyor" başlıklı bir haber yayımladı.

ABD yaptırımlarının ekonomisini olumsuz etkilediği İran'dan çok sayıda kişinin Türkiye'ye kaçtığını aktaran gazete, geçen yıl bu sayının 30 bin olduğunu yazdı. Sunday Times'ın Orta Doğu muhabiri Louise Callaghan, haberinde "Orta sınıf İranlılar Türkiye'ye akın ediyor, burası vizeye ihtiyaç duymadan seyahat edebildikleri bir avuç ülkeden biri" dedi.

 PROTESTOLAR ARTIYOR! HÜKÜMET İNTERNETİ KESTİ

Gazeteye konuşan Türkiye'de yaşayan İranlılardan Maryam Seda, "Burada her şey çok daha kolay. İran'da tutunmak imkansız. Ekonomi çok kötü ve protestolar beni korkutuyor. Günlerdir anneme ulaşamıyorum" dedi. 

İran'da geçen hafta başlayan protestolar çok sayıda kenti etkilemiş, hükümet önlem olarak ülke genelinde interneti kesmişti.

Aralarında Tebriz'de Türkiye'yi destekleyen ve Mustafa Denizli'nin teknik direktörlüğünü yaptığı Azeri futbol kulübü Traktör'ün de bulunduğu pek çok futbol maçı ertelenmişti 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum