İsa Berge, "Virüsten En Çok Esnaf Olumsuz Etkilendi"

Koronavirüsten en fazla esnaf kesiminin olumsuz etkilendiğini söyleyen Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge, tüm esnaf ve sanatkarlara destek verilmesini talep etti. 

İsa Berge, "Virüsten En Çok Esnaf Olumsuz Etkilendi"
Editör: SEVDA YETKİN
24 Aralık 2020 - 10:56 - Güncelleme: 24 Aralık 2020 - 11:06
Reklam
Reklam
İsa Berge, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın esnafımıza yönelik açıkladığı destekleri önemsiyoruz. Bizleri sevindiren bu destekler, sadece basit usule tabii esnafımıza değil tüm esnaf ve sanatkarımıza sağlanmalıdır. Yaklaşık bir yıldır büyük bir ekonomik zorluk içinde olan esnaf ve sanatkarımız artık ayakta duramayacak hale gelmiştir. Vergi, SGK, BAĞKUR, kira borçlarının yanı sıra personel maaşı ve faturalar da birikmektedir. Hükümetimizden çaresiz kalan esnafımıza destek vermesini istiyoruz. Mali destek ve kira desteği, korona virüsün etkileri sona erene kadar sürmelidir. Korona virüsün etkisini göstermeye başladığından buyana işyerleri kapalı olan kahve, kıraathane, internet salonları, kantinler ve okul servisçileri gibi esnafımız göz ardı edilmemelidir. Bu gruptaki esnaf ve sanatkarımıza yönelik özel bir destek sağlanması elzemdir. Ailelerini geçindirebilmeleri için verilecek mali destek ve kira desteğinin en az bir yıl sürmesi esnafımızı rahat bir nefes aldıracaktır.
Dünyayı etkisi altına alan korona virüs ülkemizi de olumsuz etkilemiştir, dolayısıyla Van’da
da ekonomik daralma kendisini göstermektedir. Bu çerçevede çaresiz kalan esnaf ve
sanatkarımız kooperatifler üzeriden krediye yönelmek zorunda kaldı.. Bu da esnafımızı
borçlanmaya sürükledi. Dönemleri gelmesine rağmen esnafımız borçlarını ödeyememektedir. Korona virüsün etkileri bitene kadar vergi affı uygulanmalıdır. Resmi kurumlar kira almamaya devam etmelidir. Özel mülkiyetli kiralar konusunda da işyeri sahipleri esnafımızı idare etmelidir. İşyeri kirası ile geçinen mülkiyet sahipleri için devlet desteği ön plana çıkmalıdır.” dedi.VAN GAZETESİ

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum