Reklam

İSMAİL YILMAZ,'VANLI ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI'

İş İnsanı İsmail Yılmaz: “Kahveci, kıraathaneci, internet salonu, oyun salonu ve diğer üyelerimizin batmasını ve yok olmasını istemiyoruz. Sorunlarımızla ilgili yetkililerden çözüm bekliyoruz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı.” diyerek desteklerin daha kapsamlı hale gelmesi için ricada bulundu.

İSMAİL YILMAZ,'VANLI ESNAFIN DAYANACAK GÜCÜ KALMADI'
Editör: Van Haber
10 Aralık 2020 - 10:54 - Güncelleme: 10 Aralık 2020 - 10:57
Van esnafının çok zor süreçte geçtiğini ve bu süreçten çoğu esnafın iş yerlerinin kapalı olduğunu birde esnafın çok borca girdiğini ifade eden İş İnsanı İsmail Yılmaz, Van haber, Van Gazetesine açıklamada bulundu.

DÜKKANLAR KAPANDI

İş İnsanı İsmail Yılmaz: “Hükümet, Mart ayında uygulamaya koyduğu kısıtlamalarda, esnafa yönelik bazı ekonomik önlemler de almıştı. Bu önlemler kapsamında kamu bankalarının 6 ay ödemesiz, 25 bin liraya kadar verdiği düşük faizli krediden esnafın bir kısmı faydalandı. Bir kısmı çeşitli nedenlerden dolayı krediden faydalanamadı. Faydalananların ise kredilerinin günü geldi, hatta geçti. Şu anda dükkanlar kapalı. Eğer yeni yılın başında işletmelerimiz açılırsa borçlarımızı ancak 2021 yılı sonuna kadar toparlayabiliriz. Hükümetin Mart ayında açıkladığı ekonomik önlemler arasında, işyerleri kapanan sektörlerde devlete ödenecek vergilerin ve SGK primlerinin ertelenmesi de bulunuyordu.” dedi. 

ESNAF İÇİN KREDİ DIŞINDA ÇALIŞMALAR YAPILMALI

İş İnsanı İsmail Yılmaz: “Hükümetin esnafa yönelik kira, elektrik, su, doğalgaz ödemeleri nezdinde bir çalışmasını biliyoruz. Yıllardır devletimize vergi, sigorta, muhtasar, KDV ödeyen, yanında işçi çalıştıran, istihdam yaratan meslek kuruluşlarıyız. Kredi verip borçlandırılmak dışında bir çalışma yapılmadı. Bitme noktasına gelen esnaflarımızın devletimizin hibe desteklerini bir an önce hayata geçirilmesini istiyoruz. Başka türlü ayakta kalma şansımız yok.” dedi.

DEVLETİMİZİN ARABULUĞUNU BEKLİYORUZ

İş İnsanı İsmail Yılmaz: “Kapalı olduğumuz dönemlerde ve 2021 yılının sonuna kadar vergi, sigorta, Bağ-Kur, muhtasar gibi devletimizin alacaklarının almamaları ve muaf tutulmasını istiyoruz. Devletimizin esnafımıza vermiş olduğu kredilerin 2021 yılının sonundan itibaren faizsiz olarak ödemelerinin yapılmasını, ayrıca işyerlerimizin mal sahipleriyle kira hususunda devletimizin mal sahibi ile kiracı arasında arabulucu olmasını bekliyoruz.” dedi.

ARTIK DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI

İş İnsanı İsmail Yılmaz: “Kısa çalışma programı adı altında devletimiz SGK’lı ve memurlara verilen ücretlerin vergi levhası olan esnafımıza aynı uygulamanın yapılmasını, işyerlerimizde yevmiye ile çalışan garsonlarımızın ilçe kaymakamlıkları aracılığı ile bu kapalı dönemler içerisinde fondan destek verilmesini talep ediyoruz. Digitürk’e bazı üyelerimiz tarafından büyük paralar verilmiş olup, kapalı olan dönemler içerisinde ücretlerimizin iade edilmesinin sağlanmasını, kahveci, kıraathaneci, internet salonu, oyun salonu ve diğer üyelerimizin batmak ve yok olmasını istemiyoruz. Sorunlarımızla ilgili yetkililerden çözüm bekliyoruz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı.” dedi.

VAN GAZETESİ - ÖZEL HABER - 0544 409 0328
 
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum