Reklam

M Fatih Ayık, Kalbi delik olan bebekleri gözü kapalı ameliyat ediyor

Yeni doğan bebekler dahil  her  yaştan hastalara kalp ameliyatlarını başarıyla gerçekleştiren Çocuk ve Erişkin Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık, doğuştan kalbi delik bir günlük bebeklere bile kalp ameliyatı yapılabildiğini söyledi.

M Fatih Ayık, Kalbi delik olan bebekleri gözü kapalı ameliyat ediyor
Editör: Van Haber
24 Şubat 2021 - 10:08
Reklam
Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık, “Bizim ailede kalp hastalığı yok” diye düşünmek doğru değil. Her yüz bebekten biri kalp hastalığı ile dünyaya geliyor."dedi.

Çocuk ve erişkin kalp damar cerrahı Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık minik kalplere yapılan operasyonlar hakkında bilgiler verdi. 

Kalp ameliyatlarını bebeklerde uygulamanın zor olduğunu, bu nedenle çocuk kalp cerrahisinin 2011 yılından beri ayrı bir ihtisas dalı olduğunu kaydeden Doç. Dr. Mehmet Fatih Ayık, Türkiye’de bu konuda uzmanlaşan az sayıda da olsa kalp ve damar cerrahları bulunduğunu ifade etti.

Doç. Dr. Ayık, bebeklerde ve çocuklarda ortaya çıkan kalp rahatsızlıkları, teşhis ve tedavisi ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Doğumsal kalp hastalıkları; nedeni tam bilinmemekle birlikte anne karnında, doğuştan gelişen patolojilerden kaynaklanıyor. Kalbin bir veya daha fazla bölümünün anne karnında anormal şekilde gelişmesini içeren kalp anomalilerini içeriyor. Damar yokluğu, kalp yetmezliği, yapıların ters olması, kalbin belli bölümlerinin gelişmemesi gibi çok farklı patolojiler var. Bunların bazıları ilaçla tedavi edilebilirken, bazıları ise mutlak cerrahi müdahale gerektiriyor. Halk arasında bu patolojiler genellikle “bebeğin kalbi delik” şeklinde ifade ediliyor.

Yeni doğan kalp hastalıkları, tanıyı koymanın bile çok zor olduğu bir durum. Öncelikle çocuk kardiyologları tarafından değerlendirilmesi gerekiyor. 

Yeni doğan kalp hastalıkları; çok hızlı kalp atımı, çok hızlı nefes alma, morarma, terleme, bebeğin emmede sorun yaşayıp beslenememesi, yeterli beslenemediği için kilo almada geri kalması gibi belirtiler gösteriyor. Hiç belirti göstermeyen vakalarla da karşılaşıyoruz. Daha büyük çocuklarda ise; gelişme geriliği, koşarken çabuk yorulma gibi problemlerle ortaya çıkıyor. “Bizim ailede kalp hastalığı yok” diye düşünmek doğru değil. Her yüz bebekten biri kalp hastalığı ile dünyaya geliyor. Dolayısıyla anne-babaların bu konuda dikkatli olmasını ve şüphelendikleri durumlarda çocuk kardiyologlarına başvurmalarını öneriyoruz.

Bebeğin ameliyat olup olmayacağına bir heyet karar veriyor. Pediatrist, çocuk kardiyologları ve cerrahlar tanıya göre hastanın durumunu birlikte değerlendiriyorlar. Daha sonra Kalp ve Damar Cerrahisi uzmanı; hastanın kilosunu, yaşını, durumunu ve kalpteki patolojinin durumunu değerlendirerek açık kalp ameliyatı mı yoksa başka ameliyat mı olacağına karar veriyor ve uygun koşullarda ameliyatı gerçekleştiriyor.

Açık kalp ameliyatı ile yeni doğanların önemli patolojilerini düzeltebiliyoruz.  Bebeklerdeki çoğu kalp ameliyatlarında, bebek açık kalp ameliyatı olmasına rağmen çok çabuk toparlayıp, 3-4 gün içinde evlerine gidebiliyor.  800 gramlık çocukları bile ameliyat edebiliyoruz.  Aileler minik bebeklerin açık kalp ameliyatını kaldırabileceğine inanmakta zorlanıyorlar. Ama günümüz teknikleriyle çok fazla sıkıntı yaşamıyoruz. 

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum