Reklam

"Rusya Sınıra Asker Yığıyor'

Van haber - Donbas'ın Şumı bölgesinde 26 Mart'ta Rusya yanlısı ayrılıkçıların açtığı ateş sonucu 4 Ukrayna askeri ölmüştü.

"Rusya Sınıra Asker Yığıyor'
01 Nisan 2021 - 12:11
Van haber - Ukrayna ve Rusya arasında savaş kapıda mı?

Ukrayna'da Donbas'ın Şumı bölgesinde 26 Mart'ta Rusya yanlısı ayrılıkçıların açtığı ateş sonucu 4 Ukrayna aBölgede bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014'ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Ukrayna Hükümet Temsilcisi Vasiliy Mokan, gelişmeler sonrası 1999 yılında imzalanan Ukrayna ve Rusya arasındaki turizm iş birliği anlaşmasından çekildiğini duyurdu.

Kısa süre önce ise Rusya'dan buğday, ayçiçeği yağı, kağıt ve deterjan ithalatını yasakladığını açıklandı.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Homçak ise geçtiğimiz gün parlamentodaki konuşmasında "30 Mart 2021 tarihi itibaren Ukrayna devlet sınırı boyunca 28 taktik tabur grubu konuşlandırıldı. Ayrıca son dönemde tatbikat bahanesiyle Rusya'nın farklı bölgelerinden getirilen askeri birlikler, Ukrayna sınırı yakınlarına yerleştiriliyor" dedi.

Reuters'ın haberine göre, Moskova bu iddialara Kiev hükümet güçlerinin Rusya yanlısı ayrılıkçılarla çatışmayı yeniden başlatmak için bir şeyler yapabileceğinden korktuklarını söyleyerek yanıt verdi.

Dün Donbas bölgesinde 1 Nisan itibariyle sona eren ateşkesin uzatılmayacağını açıklayan Rusya'nın Ukrayna sınırına yoğun asker ve teçhizat sevkiyatı yaptığı ise sosyal medyada paylaşılan videolarla net bir şekilde ortaya çıktı.
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum