Reklam

TL yeni güne yüzde 17'lik bir değer kaybıyla başladı - Dolar ve Altın günü yükselişte 

Vatandaşları çok büyük etkileyen dolar ve altın güne yükselişle başladı. Van ilinde  esnafların birçoğu dolar üzerine ticaret yapmaları ve altınında yükselmesi esnafı oldukça zor duruma düşürmeye devam ediyor...

TL yeni güne yüzde 17'lik bir değer kaybıyla başladı - Dolar ve Altın günü yükselişte 
Editör: Van Haber
22 Mart 2021 - 08:56
Reklam
Van halkının sıkıntıları bir yanda, bir yandan da ekonomik  problemlerin artması, Van halkını haliyle üzmüş olsa da bu durumun düzeleceği apacık ortada olduğunu düşünmeden geçemediler...

BU HAFTA ALTIN VE DOLARDA NELER BEKLENİLİYOR?

Hafta sonu Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal görevden alınarak yerine Şahap Kavcıoğlu atandı. Yaşanan gelişmenin ardından TL yeni güne yüzde 17'lik bir değer kaybıyla başladı. Geçen haftayı 7,20 seviyesinde kapatan dolar, uluslararası piyasalarda 8,50 kadar liraya yaklaştı. Türkiye'de piyasalar henüz açılmazken dolar 8 liranın üzerinde işlem görüyor. Öte yandan altın da yukarı yönlü seyre geçerken, gram altın 450 liranın üzerine çıktı.
Eski Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın ardından göreve gelen Naci Ağbal, 875 baz puan faiz artışına gitmesinden sonra görevinden alındı. Ağbal'ın yerine ise sık sık yüksek faizi eleştiren Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu atandı.

Hafta sonu yaşanan bu gelişme piyasaya olumsuz şekilde yansıdı. Geçen haftayı 7,20 lira seviyesinde kapatan dolar, yeni haftanın ilk gününde uluslararası piyasalarda 8,50 liraya kadar yaklaştı. Türkiye'de piyasalar henüz açılmazken, dolar 8,05 bandında seyrediyor.
Dolarda yaşanan değer kaybının ardından euro 9,60 liraya, sterlin ise 11,18 liraya kadar yükseldi. Gram altının fiyatı ise 450 liranın üzerine çıktı."

BAZI ANALİSTLERİN TAHMİNLERİNİ AŞTI

"Türk Lirası'ndaki değer kaybını manşetinden duyuran Bloomberg, Ağbal'ın görevden alınmasının yatırımcı güvenine darbe vurduğunu belirterek, "Piyasaların ilk tepkisi bazı analistlerin tahminlerini aştı" yorumunu yaptı.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum