Reklam

Türkiye'nin En güzel kayak merkezi Van Çaldıran'da

Vanhaber | Çaldıran Belediyesi Başkanı Şefik Ensari Yerel ve ulusal basın mensuplarıyla Çaldıran Termal Kayak merkezinde 27.02.2021 saat: 12.00’de bir araya gelerek, keyifli vakitler geçirdi.

Türkiye'nin En güzel kayak merkezi Van Çaldıran'da
Editör: Van Haber
28 Şubat 2021 - 12:29 - Güncelleme: 28 Şubat 2021 - 14:27
Reklam
Van haber | Van Çaldıran Belediyesi Başkanı Şefik Ensari, basınla bir araya gelerek, Çaldıran Termal Kayak Merkezi hakkında bilgi aktardı.

Çaldıran Belediyesi Başkanı Şefik Ensari;” Bu kayağı yapabilmek için kristal kara ve en güzel zemine sahip olmak gerektir. Bu saydıklarımızın hepsi ve daha fazlası Van’ın en güzel ilçelerinde yer alan Çaldıran Termal Kayak merkezinde bulabilirsiniz. Bizim asıl amacımız; kayak merkezini tanıtmaktı. İki konsepti bir araya tutmak, 

Dünyada hiç bir yerde jeotermal ve kayak merkezi yan yana olmamıştır.

Buraya gelen vatandaşlar, hem kayacak hem termaldan faydalanacaklar. Burada termal ile kayak merkezi arasında 15-20 km metre bir mesafe var. Bildiğimiz kadarı ile buraya gelenler kayaklarını çıkarıp, termale gidecekler… Başka yere gitmeyecekler… Hem şifa için hem de spor için gelecekler… Hem spor için termal, termal turizm ve kayak turizm. Bu üç konsept bir arada olacak.

Yeni kayak merkezimi tanıtırken, yeni teleferik sistemi ile 9 km metreye kadar çıkartabileceğiz. Böyle bir projemiz hazır. Aynı zamanda zirveye çıkınca, aynı anda Ağrı Dağı ve Tendürek dağında görünen muhteşem bizim bir Hıdır menteşe gölü gölümüz var. Hıdır menteşe gölünde yaşayan Van halkının vazgeçilmezi sazan balığı ile meşhur bir gölümüzdür.

Çaldıran Kayak merkezindeki en büyük özelliklerinde biri ise; Kristal kar olmasıdır. Başka illerde ve başka bölgelerde şuan kimse kayamazken bizler bu kristal karın üstünde rahat bir şekilde kayabiliyoruz. Bu kar bir aya daha götürecektir.

Çaldıran Kayak merkezimizde, Uluslar arası Arena’da yarışacak kayakçı yetiştiriyoruz. Çaldıran kayak merkezinin olduğunu ve kayakçılarında yetiştirebileceği ve kayakçı şampiyonlarında çıkabileceğini bir Çaldıran diyoruz.

VAN GAZETESİ – ÖZEL HABER – EYŞAN YETKİN – 0544 409 0328

Seneye Termal Kayak olarak başlayacak… Temmuz ayının sonunda burada yapımı devam eden otelimiz bitecektir. Otelimizin yanında Akua Parkı ve birçok alan da yer alacaktır. Pist alanımız daha fazla uzatılacak ve 50 km ve 60 dönüm arasında konaklama yerimiz olacaktır. Teleftik sistemi ile kayacağı uzatabilecek bir 9 km metre alan oluşacaktır.

Çaldıran ilçemiz uluslar arası bir yol hattına sahiptir. Çaldıran ilçemizde lojistik bir yol geçişi var. Günlük tır geçişi 900 ile 1000 tır arasındadır.  Çaldıran ilçesi; Van’a açılan Azerbaycan’a açılan ilk kapısıdır. Türkiye Cumhuriyetine açılan ilk kapıdır. “dedi.

Çaldıran Belediyesi başkanı Şefik Ensari, Basın Mensuplarına Termal kayak merkezine geldikleri için teşekkür etti.

VAN GAZETESİ – ÖZEL HABER – EYŞAN YETKİN – 0544 409 0328

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum