Reklam

TUŞBA BELEDİYESİNDE YILLIK REKOR BAŞARI - Videolu

Tuşba Belediyesi başkanı Salih Akman, geldiği günden buyana yapılan çalışmaları bir bir anlattı. Van Tuşba Belediyesi meclis toplantısında gerçekleşen basın toplantısında Tuşba Belediyesi başkanı Salih Akman Brifing verdi.

Editör: Van Haber
26 Şubat 2021 - 10:02 - Güncelleme: 26 Şubat 2021 - 16:52
Reklam
Tuşba Belediyesine geldiği günden bu yana belediyenin borcuna borç katmadığını aksine azalttığını açıklayan Salih Akman; "Belediyemizin eski borcu 61 Milyon TL'di. Şimdi ise; 61 Milyon'un altındadır."dedi.

Van Tuşba Belediyesi başkanı Salih Akman; Tuşba Belediyesi hizmet binasının toplam maliyeti 31 milyon TL’dir. Bodrum dahil 6 kattan oluşmaktadır. En üst katı yemekhanedir. 18 ay gibi kısa bir sürede bu binamızı tamamladık ve halkımızın hizmetine sunduk. Taban alanı 2350 metrekare kapalı toplam alanı 12500 metrekaredir. 20 dönümlük peyzaj alanımız var biz bu peyzaj alanımızı hem kent alanı diyoruz, hem de park alanı diyoruz. Kent alanı dememizin sebebi şu; ilçeye hitap edecek ilçenin merkezi olacak bir kent meydanı, park dediğimizde binamızın çevresinde olan vatandaşlarımızın akşamları gelip sohbet edebilecekleri, çay içebilecekleri hem de dinlenebilecekler belli bir saatten sonra da evlerine gidip istirahatlerine bakacaklar.

Biz bu üç maddeyi göz önüne alarak bu binamızı yaptık. 8 dönümlükte bir otopark alanımız var. İskele ikinci etap sahil yolumuz 15 milyon 2018 yılı itibari ile ihalesi yapılmış tabi bu kurdan dolayı ara verilmişti bunun yazısını olumlu veya olumsuz kendilerine söyledik bize gelen para onu karşılamayacağı bize yük olacağı için iptal ettik karşılıklı olarak. Sonrasında ikinci bir ihale yaparak tamamlayıp halkımızın hizmetine sunduk. Yaklaşık 137 bin metrekare kıyı alanımız vardır. Şimdi bu parkımızın diğer bir önceki belediye başkanımızın zamanında yapılan 15 Temmuz parkının birleştiği alan 1.600 metredir.

Doğu Anadolu Bölge’sinde ilk defa çocuk süvari parkı, gençler için macera park alanları toplamda 117 adet barbekülü kamelya, çardak, havuz, voleybol sahası, tenis sahası ve hizmet binamız var çok amaçlı içerisinde bay-bayan lavabolar, telefon şarj yerleri ve engelli alan yerleri bunların hepsi parkımızın içerisinde mevcuttur. İskele sahil yolu projemiz bu yol çok uzun zamandan beridir bu kangren olmuş yolu açtık asfaltını yaptık 300 metre gibi bir alan kaldı üniversiteye bağlanması için onu da Allah nasip ederse bu önümüzdeki yıl tamamlamayıp üniversite yoluna bağlamayı düşünüyoruz. Üniversite yolundan da sonra Büyükşehir’in desteğiyle o yolu Molla Kasım sahil yolu ile birleştirmektir. Avrupa birliği üzerinden yapılıyor. 

Edremit İpekyolu ve Tuşba olarak 3 ilçemize tahsis edilmiştir. Bize maliyeti de 1 milyon 100 bin lira olmuştur. Mart ayı itibari ile faaliyete geçecektir. İhalesi bitenler; Akköprü millet bahçesi 104 dönüm ilin en büyük millet bahçesi ihalesi yapılmış olup kasım ayı sonunda da bize teslim edilecektir. Birde Ayanıs Halk Plajı bu Plaj her yönüyle yetersizdi. Gelen şikâyetler sonucunda plaja gittik. Bakanlığa müracaat ettik. Başkan bütçemiz yok yapamıyoruz dedi.  Kültür ve turizm bakanlığımızın malum bütçeler sıkıntılı dedi. Yapamıyorsanız yıkın dedik. Bu vatandaşa ıstırap çektiremezsiniz dedik, sonrasında bize 500 bin TL destekte bulundular. 22 dönümdür. 

Hizmet binası, iki mescit bay-bayan, lokanta, kafe, lavabo artı bayanlara mahsus tabi Temmuz ayı itibarıyla haklımızın hizmetine sunacağız. Ayanıs Halk plajının 2’nci etabı bize maliyeti 2 milyon 100 bin liradır bununda ihalesini yapmışız firma mevsim şartlarından dolayı daha başlamadı fakat bu yaz çalışmalara başlayacaklar.” Şeklinde konuştu. Ülkenin en büyük ikinci millet bahçesi, ihale aşamasında inşallah bunu da ilçemize kazandıracağız.  
Maliyeti 90 milyon TL’dir. Sizlerin huzurunda başta Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a sonra Çevre Şehircilik Bakanı, daha sonra Bakan Yardımcısı Fatma Barank hanım efendiye şükranlarımı arz ediyorum. Bu konuda bize büyük bir destek verdiler. Bir ilçeye iki tane millet bahçesi vermek öyle kolay bir şey değil. Birde ihale aşamasında olan projeler var. Kapalı semt pazarı tabi bunun ikinci bir çalışması daha var. Bununda maliyeti 2 milyon 500 TL. 

Bu da köylü pazarı şeklinde olacak. Tabi seçim zamanında bu çalışmayı vaat ediyordum. Vatandaş peynir ve yumurtasını satamıyor. Ya da satacak bir yer bulamıyor o yüzden hem üretici hem de vatandaşlarımız faydalansın diye bu projeyi gerçekleştirmeye karar verdik. Hepsi de organik malzemelerden oluşacak. Van’daki İstasyon mahallemizde yapmayı düşündüğümüz projelerden biridir.Van Ekmek Ünlü Mamulleri, biz burada çok sıkıntı çekiyoruz. 

Halk ekmeği belediyenin üretmesi lazım. Farklı şehirlere baktığımız zaman bu ekmeklerin fiyatları düşüktür. Ama maalesef buradaki üreticilerle karşı karşıya geliyoruz. Tartışmalarda sonra ekmeğin fiyatlarını kesinleştirdik. Öte yandan asfalt iyileştirme çalışmalarımız var. Kırsal bir ilçeyiz, bakanlıktan gelen gelir bellidir. Öncelerinde daha düşük olan gelirlerimiz kaçak yapılaşmanın önüne geçtikten sonra biraz artış gösterdi. Eğer bunu yapmamış olsaydık, şimdi ilçemiz fakir bir ilçe olacaktı. Abdurrahma Gazi, Akköprü, Altıntepe ve toplam 7 tane mahallemizde 11 bin 190 ton sıcak asfalt döktük. 47 mahallemiz çeşitli ebatlarda toplam 4 bin 750 metre boru ve kanal çalışmalarımız oldu. Vatandaşlar bazen sitemde bulunuyor. Belediye bize boru vermiyor. 

Bizden istedikleri malzemeler belediyeye ait ve yol için gönderilen borular kanalizasyon ya da farklı bir iş kullanılmaz. Hangi köy ve mahalle de eksik bir şey olduğunda onu hemen çözmeye çalışıyoruz. Nüfus başına bize destek geliyor ve bu hepimizin malı. Akköprü mahallesine 800 metrekare, Beyüzüme 2500, Kalecik 1500, Seyrantepe 2500, Abdurrahman Gazi 5650, Adıgüzel, 6700, Çakırbey, 6604, Ermişler 11500 metrekare parke çalışmalarımız oldu. 

Din, dil, ırk, mezhep ve siyasi görüş gözetmeden çalışmalarımızı yapıyoruz. Eğer adil davranmamış olsaydık, muhtarlık toplantısına muhtarlarımız katılmazlardı. Bu mahallerde eksik olan bütün çalışmalarımızı tamamladık. Eyvanlı Çeşme yapımını da Çolpan, Yaylıkaya, Hıdır, Otluca, Mollakasım ve Meydancık Mahallesinde yaptık. Şimdi hedefimiz ise hiç olmayan köylere de yapacağız. Bu çeşmede hem vatandaşlar hem de hayvanlar yararlanabiliyor. Katı atık toplama faaliyetlerimiz var. İl ve ilçelerden çıkarken kötü kokularla karşılaşıyorduk. 

Şimdi o kokular gitti. Bizde belediyeler olarak halkımızdan çöplerini yerlere atmamalarını istiyoruz. Çevre sağlığı açısından çok önemli bir mesele. O yüzden bu konuda biraz daha bilinçli davranmalıyız. Birde bakanlık tarafından bize 1462 tane çöp konteynerleri verdi. Bunları gerekli alanlarda kullanıyoruz.

Öncelikle pandemi döneminde hayatını kaybeden değerli kardeşimiz Hikmet Bakan’a Allahtan rahmet ailesine de sabırlar diliyorum mekânı cennet olsun. Değerli basın mensupları bugün burada toplanmamızın amacı yaptıklarımız yapacaklarımızı şeffaf bir şekilde siz basın mensuplarına anlatmak istiyorum. Sizde bir gün öncesinde kıymetli muhtarlarımızı davet ettik inanın listesi bizde rahatsız olan köyünde giriş çıkışları pandemiden dolayı kapalı olan muhtarlarımız haricinde tüm muhtarlarımız bu toplantımıza katıldılar. Bu ne demek oluyor; Demek ki bir belediye başkanı olarak ayrım yapmadan din, dil, ırk, mezhep, siyasi görüşü ne olursa olsun şahsımı bağlamaz. Her ne kadar ben bir partinin belediye başkanıysam bir partiye mensupsam bugün ben ilçenin belediye başkanıyım. İlçemi bu konuda ayrım yapmadan çalışmalarıma devam ediyorum. Göreve geldiğim günden bugüne kadar malumunuz göreve geldiğimiz ilk üç ay ziyaretler, tebrikler ondan sonra kurumu tanıma bize üç ay zaman kaybettirdi. Artı bunun akabinde malumunuz ilimizde çığ felaketi, deprem yaşandı. Ondan sonra da bu pandemi olayı çıkınca elbette yatırımlarımız da aksadı. Covid-19 rağmen geçirdiğimiz vahim felaketlere rağmen yine çalışmalarımıza hız kesmenden devam ettik. Hizmet binası, ikinci etap sait parkı, iskele sahil yolu, makina ikmal barajı, toplum yaşam merkezi. 

Bu gelirin 35 milyon 393 bin 523 TL’nin hepsi de kalıcı yatırım.  Bu paralar Hizmet binası, sahil yolu, makine garajı, tolum yaşam merkezi gibi alanlarda harcandı. Köy hizmetlerden gelen işçilerde var. Bu işçilerin tazminatları var. Bu da kalıcı yatırımların dışında olan şeyler. Bütçenin yüzde 39,6’sı kalıcı yatırımlara gitti. Son olarak da yapılaması planlanan projeler; 
Tuşba sahil bandı üçüncü etap, drenaj hattı çalışmalarının yapılması. En önemlisi de Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından ilçemize kazandıracağız, 1 adet çok amaçlı spor salonu, 1 adet yarımı olimpik yüzme havuzu, 5 adet sentetik futbol sahası ve 1 adet tribünlü sentetik futbol sahası ve 2021 bütçemiz ise 102 milyon 667 bin 760 TL’dir.

Mavi bayrak, denize kıyısı olmayan tek plajdır. Buraya sahip çıkarak ikinci etabını da tamamlayıp halkın faaliyetine sokacağız. Öte yandan Kapama Ceviz Bahçeleri projelerimiz var. Müracaat eden vatandaşlara ceviz ağaçlarını veriyoruz. Bu çalışmalarımız devam etmektir. Mahallemizde 70 bin adet kapama ceviz bahçesi kurulmuştur. 

Cami ve taziye evleri gibi yerlere yardım malzemesi verdik. Bizim cami yapma gibi imkânımız yok. Anca destek veririz. Birde birçok ailelere yardımda bulunduk. 209 bin 520 TL değerinde bu yıl yardımda bulunduk.  Aileleri ayırtmaksızın yardım da bulunduk. Bunları gündeme de getirmek çok doğru değil.

Salih Akman'ın konuşması akabinde basın mensuplarıyla soru cevap sonrası program son buldu.

Tuşba Belediyesi gazetecilere hediye ve ikramlarda bulundu.

VAN GAZETESİ - HABER MERKEZİ
vanhaber - vangazetesi

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum