Reklam

Uzmanlardan ikinci dalgaya dikkat

1 Haziran’ itibariyle bir çok yasağın kalktığını hepimiz gördük bu durumda peki korona bittimi ikinci dalgalanma olacak mı uzmanlar mesafeye dikkat maskesiz çıkmayın dediler

Uzmanlardan ikinci dalgaya dikkat
08 Haziran 2020 - 15:11

Maskenin doğru kullanımıyla ilgili hatalar olduğunu belirten doktor, maskenin ağız ve burnu kapatması gerektiği uyarısını yaptı. Buğdacı, “Toplu taşıma araçlarında maske ve mümkünse koruyucu siperliği takmak daha etkili olacaktır. Birkaç gün önce yayınlanan 16 ülke ve 172 bilimsel makalenin derlendiği bir yazıda en az 1 metre sosyal mesafenin koruyucu olduğu gösterildi. Bu makalede en fazla hava yoluyla bulaştığı gösterilirken, el yıkamanın ilave yararlar sağladığı ifade edildi” dedi.


Maskenin doğru kullanımıyla ilgili bilgi veren Buğdacı, “Çoğu zaman burun açıkta kalıyor, maske çene altına iniyor. Böyle örnekler çok. Sosyal medyada maskeyi yüzüne takıp uyuyan bile gördük. Bunlar yanlış kullanımlar ve fayda vermez. Maske kullanımında hava akımıyla ağza girecek virüsler maskenin ön yüzünde toplanır, ön yüze mümkünse dokunulmadan çıkarılmalı ve tekrar takılmalıdır. Virüs göz yoluyla da bulaşabilmektedir. Maskeyle göz kapatmak-uyumak, maskenin ön yüzünü tutarak çıkarmak ve hepsinden önemlisi ulu orta olmadık yerlere atmak maskeden beklenen verimin kaybına neden olmaktadır” diye konuştu.İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji UzmanıUzmanı Prof. Dr. Mehmet Sait Buğdacı


‘İKİNCİ DALGA İÇİN POTANSİYEL RİSK’


Hastalıkta her zaman ikinci dalga ihtimali olduğunu belirten Buğdacı, İran’daki artan vakası örneğini verdi. İran’da 800’lere inen günlük vaka sayısı tekrar üç binlere çıkmıştı. Yeni normalleşme ile en fazla vakaya sahip olan İstanbul’da sahiller ve caddelerin doldu olduğunu hatırlatan Buğdacı, “Maske ve mesafe konusunda özen gösterilmediği görüldü. Hafta sonu kısıtlama olmaması, gelecek hafta ortaya çıkacak vaka sayısının çok önemli kılıyor. Bu da ikinci dalga için potansiyel risk taşımaktadır” ifadelerini kullandı.


Buğdacı, “Haftaya yeni vaka sayısı artmazsa kurallara uyanların bile etkili olduğunu veya yüksek bağışıklık geliştiğini düşündürür. Ayrıca ikinci dalga konusunda da fikir sahibi olacağımızı düşünüyorum. Haftaya vaka sayısında öngörülenden fazla artış olmazsa 18 yaş altı ve 65 yaş üstü kısıtlamanın kaldırılması masaya yatırılmalıdır” diye konuştu. 


VAN - van haber - van gazetesi


Kaynak Duvar Gazatesi

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum