Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Van Büyükşehir Belediye eski Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ın yargılanmasına başlandı

HDP’li Van Büyükşehir Belediye eski Başkanı Bedia Özgökçe Ertan hakkında 4 ayrı suçtan 30 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada yargılanmasına başlandı.

Van Büyükşehir Belediye eski Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ın yargılanmasına başlandı
25 Aralık 2019 - 12:29
Reklam
Reklam

Van Haber- HDP’li Van Büyükşehir Belediye eski Başkanı Bedia Özgökçe Ertan hakkında 4 ayrı suçtan 30 yıla kadar hapis istemiyle açılan davada yargılanmasına başlandı.  İçişleri Bakanlığınca görevden uzaklaştırılan HDP’li eski Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertan'ın, "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek", "Terör örgütü propagandası yapmak", "Suçu ve suçluyu övmek" ve "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından 30 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına başlandı. Van 7. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasına yurt dışına çıktığı belirlenen ve hakkında tutuklama kararı çıkarılan Ertan ve avukatı katılmadı.  Mahkeme heyeti, duruşmayı 6 Mayıs 2020'ye erteledi. 

HAKKINDA TUTUKLAMA KARARI ÇIKARILMIŞTI 
Van Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Ertan'ın güvenlik güçlerince çeşitli tarihlerde etkisiz hale getirilen 6 teröristin cenaze ve taziyelerine, ayrıca kentte düzenlenen izinsiz yürüyüşlere katıldığı, çeşitli tarihlerde yaptığı açıklamalarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin terör örgütü PKK'ya karşı verdiği haklı mücadelesini "hukuksuz ve insanlık dışı" olarak nitelendirdiği belirtilmişti. Ertan hakkında, "Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek", "Terör örgütü propagandası yapmak", "Suçu ve suçluyu övmek", "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından 30 yıla kadar hapsi talep edilmişti.

Van Cumhuriyet Başsavcılığının talebi üzerine, yurt dışına çıktığı belirlenen Ertan hakkında mahkemece tutuklama kararı verilmişti.
Kaynak:Şehrivan
Meral Yıldız

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum