Reklam

Van'da 9 Firmaya 8 Milyon Yatırım

Van’da istihdama katkı sağlayan firmalara teşekkür belgesi vermek adına Tiyatro salonunda tören gerçekleştirildi.

Van'da 9 Firmaya 8 Milyon Yatırım
Editör: SEVDA YETKİN
20 Mart 2021 - 16:52 - Güncelleme: 20 Mart 2021 - 17:13
Yapılan törene Vali Mehmet Emin Bilmez, Ak Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, kurum amirleri ve iş insanları katıldı.

Törende konuşan Vali Mehmet Emin Bilmez, zor şartlarda insanlara aş imkanı sağlayan iş insanlarına teşekkür ettikten sonra şu ifadelerde bulundu, “Bugün bu programda, ilimizde bu dönemde en çok istihdama katkı sunan, üreten ve yükümlülüklerini yerine getiren firmaları taktir ediyoruz. İlimiz bölgesinde cazibe merkezi olan, hızlı gelişen ve büyüyen bir kent. Terörden arındıkça sanayi, tarım, hayvancılık, turizm gibi sektörlerin çok hızlı geliştiğini görmekteyiz. Hükümetimiz ve devletimiz de tüm imkanlarıyla hem sanayicisinin, hem de çiftçisinin yanındadır."

1 Yılda Dezavantajlı Kişilere 1 Milyar 500 Milyon TL Destek Sağlandı

"Bu sene Çalışma Bakanlığı çeşitli programlar kapsamında 29 bin 395 kişiye 247 milyon TL destek sağlamıştır. Ayrıca Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı SYDV kanalıyla son 1 yılda dezavantajlı kişilere 1 milyar 500 milyon TL destek sağlamıştır. Tarım ve Orman Bakanlığı TKDK aracılığıyla 16 firmanın 20 milyon yatırımının 5 milyon TL’sini hibe vermiştir. Yine kırsal kalkınma kapsamında 9 firmaya 8 milyon yatırımın 4 milyon TL’sini hibe desteği olarak vermiş. Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal üretim yapan 36 bin 657 çiftçiye 73 milyon destek vermiş. Hayvansal üretim yapan 43 bin 63 çiftçiye 78 milyon destek vermiş. Bir yılda 160 milyon destek Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmiş. Bu sadece 2 bakanlığımızın verdiği destek ve yardımlar. Devletimiz bu zor dönemde yeter ki bir şeyler üretilsin diye destek vermiş." 

Van'da 43 Firmaya Bin 804 Kişi İçin 5 Milyon TL Destek Verildi

"Bu dönemde siz iş adamlarımız çağrılara cevap verdiniz. Üretim yaptınız istihdama destek verdiniz. Van’daki 43 firmamıza istihdam ettiği 4 bin 714 kişi için 22 milyon TL destek verildi. Kısa çalışma ödeneği kapsamında yine 43 firmaya bin 804 kişi için 5 milyon TL destek verildi. Van’da istihdama katkı sunan, üretim yapan, taş üstüne taş koyan herkes bizim için çok önemlidir. İnşallah sayınız daha da artar. Hepinize teşekkür ediyorum."

Türkiye’nin En İyi İllerden Biri Olduk

"Kentimiz Eylül 2020’de Türkiye’nin en kötüsüydü. Batıdan gelen hemşehrilerimizden dolayı vakalarımız arttı. Hastanelerimizde sıkıntı yaşamadık. Ama alınan tedbirler ve bu tedbirlere vatandaşlarımızın uyması sonucu toparlandık. Şimdi Türkiye’nin en iyi illerden biri olduk. Şu anda rengimiz mavi. Ama son dönemde gizli yapılan taziyelerden dolayı vaka sayımızda artış var. Hastanede yatan hasta sayımızda bir artış yok. Genel anlamda vaka sayılarımızı kontrol altına aldık. Bölge dışında ve özellikle kırmızı kategoride bulunan illerden gelen öğretmen ve hemşehrilerimizden dolayı da artış oldu. Ama tedbirleri gevşetmeyelim maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyalım.Taziye ve nişan gibi toplu etkinleri yapmayalım. İnşallah kurallara uymamız halinde en kısa sürede turistleri yine ilimizde göreceğiz."

Kurallara Esnafımız İçin Dikkat Edelim

"Şu anda iş yerlerimiz açık. Ama vakalardan dolayı yeniden kısıtlamalar gelebilir. Kurallara esnafımız için dikkat edelim. Esnafımızın mağdur olmasına sebep olmayalım. Bazı esnaflarımızın da kurallara uymadığını biliyoruz. Bunları uyardık. Ama uymayanlara bundan sonra ceza vereceğiz. Hep birlikte başaracağız. Bizim burada elde ettiğimiz başarı ve gayretimiz her defasında Sağlık Bakanımız tarafından taktir ediliyor, örnek gösteriliyor” 


VAN GAZETESİ

 
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum