Reklam
Reklam
Reklam

Van'da Aralık ayına kadar bunlar yapmak yasaklandı - Peki Neden?

Van'da koronavirüs tedbirleri kapsamında barolar, ziraat odaları, tabipler odası, mimarlar, mühendisler odası gibi sivil toplum kuruluşu, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşları, birlik ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinlikler ve genel kurul toplantıları yasaklandı.

Van'da Aralık ayına kadar bunlar yapmak yasaklandı - Peki Neden?
Editör: Van Haber
03 Ekim 2020 - 10:08
Reklam
VANHABER - Van Valiliğinden gelen açıklamadan önce bir sendikanın yönetimi bugün 12,30'da toplantı yapacağını önceden basına açıklamış, ardından yasaklama kararı alınmıştı. Bununla beraber bazı toplantılarında iptal olduğu bildirmesi üzerine, Van Valiliği koronavirüs tedbirleri kapsamında 01.12.2020 tarihine kadar ertelenmesi kararı alındığı bildirildi.
 
Van Valiliğinden gelen yazılı açıklamada; "Van’da İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu koronavirüs tedbirleri kapsamında, salgının kalabalık ortamlarda daha hızlı yayılım gösterdiği gerekçesiyle sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının etkinlik ve genel kurullarının ertelenmesi kararı aldı.

Türkiye genelinde koronavirüs salgınının görülmesinin ardından salgının ve bulaşın toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu risk yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutmak için birçok tedbir alındı.

Van İl Umumu Hıfzıssıhha Kurulu da kalabalık ortamlarda salgının yayılım hızını göz önünde bulundurarak, salgından kaynaklanan olumsuzlukların ilimiz için bir tehdit unsuru olmasının önlenmesine yönelik yeni kararlar aldı.
 
Bu kapsamda ilimiz sınırları içerisindeki barolar, ziraat odaları, tabipler odası, mimarlar, mühendisler odası gibi sivil toplum kuruluşu, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşları, birlik ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinlikler ve genel kurul toplantılarının 01.12.2020 tarihine kadar ertelenmesi kararı alındı.
Alınan idari tedbirlere uymayanlara 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 14. Bab’ında yer alan, veya Kabahatler Kanununun 32.maddesince ceza uygulanacaktır. "denildi.
 
Kaynak: Van Gazetesi - V.V.
 
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum