Reklam
Reklam

Van'da bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?

Bilim kurulu neler dedi? Van'da sokağa çıkma yasağı olacak mı? Van'da hafta sonu sokağa çıkma yasağı ne durumda? Van Valiliği sokağa çıkma yasağı açıklaması ne? Van son durum.

Van'da bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı?
16 Haziran 2020 - 09:48 - Güncelleme: 16 Haziran 2020 - 09:56
Reklam
Reklam

Van Haber - Van Gazetesi - Doğu ve Güney doğu illerinin yanı sıra batı illerinde de kurallara uyulmadığı görüntülendi. Bu nedenle Van ilinde vakalar artması sonucu sokağa çıkma yasağının olup olmadığını halen belirtilmedi. Aşağıda bulunan Türkiye'de sokağa çıkma yasağı ve sağlık yetkililerin konuşmalarına yer verildi.
 
Geçtiğimiz Cumartesi ve Pazar günleri uzun süreden sonra ikinci kez kısıtlamanın uygulanmaması ve 14 Haziran tarihinde Bakan Koca'nın sosyal mesafe ve maske kullanımına ilişkin açıklamalarının ardından hafta sonu sokağa çıkma yasağına ilişkin son dakika gelişmeleri takip edilmeye başlandı.

Corona vaka sayısındaki gözler görülür artış nedeniyle yasakların tekrardan getirilip getirilmeyeceği merak ediliyor. Öte yandan İstanbul'da çok sayıda vatandaşın normalleşme süreci ile birlikte maske takmadığı ve sosyal mesafeyi korumadığı gelen görüntüler arasında yerini aldı. Peki; Bu hafta sonu sokağa çıkma yasağı olacak mı? 20-21 Haziran Cumartesi Pazar sokağa çıkma yasağı var mı? İşte son dakika haberinin detayları!
 
Hafta sonu sokağa çıkma yasağına ilişkin resmi bir açıklama henüz gelmedi. Geçtiğimiz hafta sonu sokağa çıkma yasağı uygulanmamış olmakla birlikte bilindiği üzere 1 Haziran tarihinde de normalleşme sürecine girilmişti.
 
İşte 20-21 Haziran hafta sonu sokağa çıkma yasağına ilişkin son dakika detayları…
BAKAN KOCA'DAN AÇIKLAMA
 
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada, "İyileşen hasta sayımız yeni vaka sayısının altına düştü. Yoğun bakıma ve solunum cihazına ihtiyaç artıyor: Hedeften uzaklaşıyoruz. En zayıf noktamız, TEDBİRSİZ iyimserlik. TEDBİRLİ İYİMSER olalım. Kontrollü Sosyal Hayat dönemine yarın tam olarak geçelim" dedi.
 
BİLİM KURULU ÜYELERİ AÇIKLAMA YAPTI
 
Bir hafta önce 700'lere kadar inen vaka sayıları, son birkaç gündür yeniden binli rakamları gördü. Yaşanan bu kısmi artış ikinci dalga endişesi yarattı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyeleri, vaka sayılarını Hürriyet'e yorumladı:
 
Prof. Dr. Tevfik Özlü: Günlük vaka sayıları, bir salgının tek başına iyi ya da kötü gittiğini göstermez. Diğer kriterlere de bakmak lazım. Şu anda test sayıları salgının ilk dönemi gibi değil. Test sayısında ciddi oranda artış var ama vakalar binli sayılarda devam ediyor. Pozitiflik oranı da artan test sayısına göre azaldı. Yani salgın şu anda halen inişte.

Biz buna 'vaka havuzu' diyoruz. Şimdi dikkat ederseniz iyileşen hasta sayıları artıyor ve havuz giderek boşalıyor. Hastaneye yatanların oranı bir ara yüzde 23'tü, şimdi ise 2.31'e düştü. Ne zaman korkarız? Günlük vaka sayısı sürekli artıyor, pozitif oranı giderek yükseliyorsa, hastanede yatış arttıysa, ağır hasta sayısı yükselişteyse o zaman salgında tekrar başlangıca dönüyoruz anlamına gelir. Bu dinamik bir süreç, 'salgın geçti gitti' diye bir şey yok. Eğer artış korkulan şekilde olursa, aynı olmasa da farklı tedbirler alınacaktır.
 
Doç. Dr. Sema Kultufan Turan: Kontrolsüz bir artış yok, bunu söyleyebilirim. 45 binin üzerinde test yapılıyor her gün, rakamlar artıyor gibi görünse de pandeminin pik yaptığı dönemler gibi değil. Kontrollü sosyal yaşam konusunda çok ciddi olmalıyız. Bu süreci doğru biçime yönetebilirsek pandemi konusunda gösterdiğimiz başarımız devam edecektir. Bu haftaki verileri önümüzdeki toplantıda konuşup değerlendireceğiz. Başka ne gibi önlemler alınabilir, elbette konuşacağız. Normalleşmenin de denetlenmesi en önemli kısım. Sayılar önümüzdeki haftalarda da binin üzerinde giderse bir takım farklı önlemler için ilk adımlar atılabilir.
 
Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz: Geçen hafta sonu yaşanan bölgesel manzaraları gördük. Tedbirsizliklerin sayılara yansıması 7-10 gün arası bir sürede kendini gösteriyor. Yani geçen haftanın yansımaları cuma akşamından itibaren vaka sayılarında bir artış olarak ortaya çıktı diyebiliriz.

Tabii semptom göstermeyen kişilere yapılan testlerin artmasının da vaka sayılarının artışına katkısı oldu. Kontrollü sosyal hayat dediğimiz şu dönemde, maske, mesafe, temizlik ve kalabalıklardan kaçınma konularına çok önem vermeliyiz. Çünkü artık 'evde kal' döneminden 'işini gör evine dön' dönemine geçiyoruz.

VAN - 0544 409 0328
 

Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum