Van'da Cumartesi günü Kurulacak pazar yerleri belirlendi - 3 ilçe 6 Mahalle

Van'da Cumartesi günü kurulacak pazar yerleri belirlendi.  İpekyolu ilçesi, Tuşba ilçesi, Edremit ilçesinde kurulacak pazar yerlerinin saatleri Van Valiliği tarafından açıklandı.

Van'da Cumartesi günü Kurulacak pazar yerleri belirlendi - 3 ilçe 6 Mahalle
Editör: Van Haber
07 Mayıs 2021 - 11:16 - Güncelleme: 07 Mayıs 2021 - 11:20
Van Gazetesi Haber - İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda alınan kararla merkez ilçelerde pazar yeri kurulacak... Tam kapanma dönemi içerisinde 8 Mayıs 2021 tarihine denk gelen Cumartesi günü 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapacak pazar yerlerinin kurulacağı mahalleler belirlendi.

Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada; İpekyolu İlçesi: Esenler Mahallesi Veteriner Caddesi, Selimbey Mahallesi Üçevler Caddesi, Seyit Fehim Arvasi Mahallesi Hidayet Caddesi ve Halil Ağa Mahallesi Tahsin Paşa Sokak.

Tuşba İlçesi:Abdurrahman Gazi Mahallesi.

Edremit İlçesi: Eski TOKİ pazar yeri, Süphan Mahallesi TEDAŞ yanı.  

Pazar yerlerinde koronavirüs tedbirleri sıkı bir şekilde uygulanacak. Bu kapsamında oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak, kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak.

Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanların demir bariyer ve benzeri araç/gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışların engellenecektir. Pazar yerlerinde sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacaktır.

Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecektir.

Görevlendirilen personel tarafından pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine izin verilmeyecektir.

Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyveler doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılabilecektir.

Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen “mesleki faaliyet belgesi” ile “ticari araç görevlendirme belgesini” ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla Cumartesi günü sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır."denildi.

Van haber, Van Gazetesi

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum