Reklam
Reklam
Reklam

VAN'DA HASTALIK RİSKİ AZALTILIYOR

 Tuşba Belediyesi, şehrin içerisinde yer alan ahır ve ağılları tek tek yıkarak şehrin daha rahat nefes almasını sağlıyor.

VAN'DA HASTALIK RİSKİ AZALTILIYOR
23 Eylül 2020 - 15:06 - Güncelleme: 23 Eylül 2020 - 15:22
Reklam
Reklam


Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez’in başkanlığında yapılan toplantıda alınan kararla ilçe merkezinde bulunan ahır ve ağılların yıkımına geçen ay başlayan Tuşba Belediyesi ekipleri, bugüne kadar çok sayıda ahır ve ağılın yıkımını gerçekleştirerek yerleşim yeri dışına çıkardı. Abdurrahmangazi, İskele ve Şemsibey mahallelerinde yapılan tebligatın süresi dolduğu halde hayvan barınaklarını boşaltmayan vatandaşları ziyaret eden Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, ilçe merkezlerinde bulunan ahır ve ağılların çevre ve toplum sağlığını olumsuz etkilendiğini kaydetti.
 Bu tür ortamların özellikle de bulaşıcı hastalıklara davetiye çıkardığını dile getiren Başkan Akman, “Toplu yaşam alanları ile iç içe yapılan hayvan besiciliği başta kötü kokuya neden olmakta bununla birlikte hayvansal atıkların etrafa atılmasıyla sinek popülasyonunun artmasına ve zararlı böcek ile kemirgenlerin barınmasını kolaylaştırmaktadır. Bu olumsuz koşullar hayvanlardan insanlara geçmesi muhtemel olan hastalık riskini de artırıyor. Toplum ve çevre sağlığı açısından olumsuz koşullar oluşturan bu etkenleri ortadan kaldırmak için ahır ve ağılların çok hızlı bir şekilde yerleşim alanları dışına çıkarılması konusunda kararlıyız. Bu mesele Van’da yaklaşık 20 yıldır devam ediyor etmektedir. Ancak bugün Van’ın nüfusu bir milyonu geçti. Artık ahır ve ağılların yerleşim yeri dışına çıkarılmasının zamanı geldi ve geçiyor. Bu sorunu da vatandaşlarımız ile birlikte çözeceğiz. Bugün de bu amaçla vatandaşlarımızı ziyaret ederek istişarelerde bulunuyoruz” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum