Reklam
Reklam
Reklam

Van'da Milyonların yatırımı, yok olmaya mahkum bırakıldı

Van'ın gözdesi olarak beklenen Van Park AVM Kapılarını bir türlü açamadı.

Van'da Milyonların yatırımı, yok olmaya mahkum bırakıldı
21 Kasım 2020 - 18:03 - Güncelleme: 21 Kasım 2020 - 18:08
Reklam

Van'da bir iş adamı tarafından yapımı gerçekleşen ama  AVM'nin sıkıntıları artınca Van Büyükşehir belediyesi yapımına üstlenmişti. Yapımı bitiminden sonra açılışı gerçekleşen AVM'nin bir kaç ay sonra problemleri artında  AVM kapatıldı.

Van'da en iyi AVM diye hayal edilen PARK AVM'nin yapımı ve restoresi Van Büyükşehir belediyesi tarafından tamamlandı. Van esnafları ve Van Büyükşehir belediyesi tarafından yürütülen VAN PARK AVM yöneticilerinin tanıtım eksikleri, büyük kitle sağlanması, aidatların düzenli toparlanamaması ve iş yeri fiyatlarının yüksek olması sonucu; istenilen sonuç alınamadı. Bunun üzerine kapatılmaya karar verildi. 

4 bin 760 metrekare alan üzerine kurulu ve 160 iş yerinin bulunduğu Park AVM’de; kepenkler bir bir kapatılarak unutulmaya yüz tutulmaya devam ediyor...

Vatandaşlar bu duruma oldukça tepkili

"Park AVM'nin kapalı olması Van için büyük bir eksiktir. Van'da kendi yönetimimizde olan AVM'yi yönetemedik. Bu bizim için çok büyük eksiklik. Sürekli italdan bahsediyor ama kendimizde bu işin üstesinde bir türlü gelemiyoruz. Haydi o zaman PARK AVM Sorununu açıklayın."dedi.


VAN PARK AVM İÇİN ESKİ VALİ NELER DEMİŞTİ?

Eski Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Valisi Murat Zorluoğlu, “Yaklaşık bir buçuk yıllık sürede kalan yüzde 55-60’lık kısmı son derece süratli bir şekilde yüklenici firma ile sürekli bir temas kurularak tamamlanma aşamasına geldi. Son günlerde özellikle bazı basın organları ile sosyal medyada bu konunun bir provokasyon unsuru olarak kullanılmaya çalışıldığını üzülerek görüyoruz. Şunu sormak isterim; 2011 yılından 2017 yılına gelinceye kadar orada adeta çivi çakmayan-çaktırmayan bir zihniyetin bugün bu inşaatı bitirme noktasına getiren bir yönetime söyleyecek sözü var mıdır? Bu hakikaten zaman zaman benim de canımı sıkmaya başlayan bir durumdur. Yani aynı şeyi arıtma tesisi yapım sürecinde de gördük. 100 milyon liralık yatırım yapıyoruz. 10 sene boyunca gölün kirlenmemesi için adım atmamış, çivi çakmamış insanlar benzer söylemlerde bulundu. Aynı şey katı atık tesisi projesinde de var. Şimdi AVM’nin bitirilmesi için hiçbir çaba göstermeyenler bugün karşımıza çıkmış goy goy yapıyorlar. Bu kabul edilebilir bir anlayış değildir. Buna şiddetle karşı çıkıyoruz. Karşı çıkmaya da devam edeceğiz.”


"Bizler taraflarla bizlerin muhataplarımızla yakın bir işbirliği içerisindeyiz. İlk etapta AVM’deki mülk sahipleri var. Yani müteahhit, yüklenici kısmı çünkü yüzde 50 yüzde 50 bir anlaşma ile olmuş, 155 tane dükkanın 77 tanesi belediyenin, 78 tanesi yüklenicinin, başka ne var orada bizler profesyonel bir firma ile anlaşmışız. Bize ait olan dükkanların kiralanmasını bir profesyonel firma üzerinden yaptırıyoruz. Bu firmanın şu ana kadar kiraladığı dükkanlar var. Bunlar da sözleşme yapmış durumdadırlar. Şimdi yeni bir muhatap buraya katılıyor. O da biliyorsunuz o AVM’nin bulunduğu alanda bizim Büyükşehir Belediyesi’nin çok büyük bir vizyon projesi var. Kent Meydanı dediğimiz ve Van’a çok uzun yıllar nefes aldıracak muhteşem bir proje tamamlandığında emin olun Van merkezini bir o kadar daha değer katacak müthiş bir çalışma. Orada kamuya ait mülkler var özel sektöre ait mülkler var. Biz kişilerle pazarlık yaptık ve büyük bir bölümüyle anlaştık. Mısır Çarşısı esnafı da dahil. Yakında tapu devri gerçekleşecek. Anlaşırken kimilerine para verdik. Kimine yer verdik. Kimine başka alanda yer verdik. Kimine bizim PARK AVM’nin içerisindeki dükkanlarımızdan verdik. Bu dükkanların sahipleri belediyedir. Kendi malımız, mülk bize ait bunu ister satarız ister takasta kullanırız. İster başka bir şey yaparız. Ama bizler bunu yaparken kiracılarımızın da haklarını korumaya özen gösterdik. Ne yaptık? Sözleşmeye hüküm koyduk. 3 yıl buyunca mevcut kiracılar aynı şartlarda orada kalmaya devam edecek. Biz şu ana kadar takas karşılığı Kent AVM’de 5 tane yerimizi verdik. Orada 77 tane yerimiz var. Yani bu yaygarayı koparanlar sanki oradaki bütün dükkanlar verilmiş, satılmış, takas edilmiş gibi söylem ortaya koyuyorlar. Öyle bir şey yok. 77 tane dükkanımız var orada 5 tanesini o da kent meydanındaki özel mülk sahipleri ile takas karşılığı verdik. Bu da bizim en doğal hakkımız”


 “Şeffaf bir şekilde bütün çalışmalarımız yapıldı. Elimdeki Şu kitap oradaki özel mülk sahipleri ile yapılan çalışmaları özetliyor. Profesyonel bir firma ve belediyemiz bu alanda çalıştı. Değer tespitleri ona göre yapıldı ve karşılıklı hukuk çerçevesinde yetkili meclisin ve yetkili encümenin aldığı karar ve başkan olarak benim onayımla bunlar gerçekleşti. Burada verilemeyecek hiçbir hesap söz konusu olamaz tamamıyla şeffaf bir süreci yönetmeye devam ediyoruz. Bugün de hem müteahhidimiz, hem orayı işletmek için yetki verdiğimiz Kadriye Hanım ve ekibi ile kiracılardan temsilci buradadır.  Dolayısıyla bizlerin iletişim noktasında bir sıkıntımız yok. Geçtiğimiz Pazar günü ben bizim AVM’deki kiracı kardeşlerimle bir araya geldik. Orada da konuştuk. Bu hafta içerisinde bu meseleyi daha fazla gündemimize alacağımızı ifade etmiştik.  Bunlardan bir tanesi bu AVM’nin ivedilikle hizmete açılması, yani inşaatın tamamlanarak bütünüyle teslim edilmesidir.” 


“72 dükkanın kiralama süreci tamamlandı. AVM bugün itibarıyla müteahhit arkadaşımız da söylediği gibi yüzde 98 hatta yüzde yüz oranında tamamlandı diyebiliriz. Çok kısa bir süre içerisinde orası artık hizmete açılacak inşallah herhangi bir sıkıntı da olmayacak. 5 tane dükkanı halihazırda kiralamış olanlar da yapılan sözleşme gereği 3 yıl boyunca oranın kiracısı olmaya hukuken devam edecekler. Oranın patronu da hukuktur. Hiç kimse kişisel olarak oranın patronu falan değildir. Hukuk neyi emrediyorsa bizler belediye ve Valilik olarak oradaki mülk sahipleri kendi hukukları çerçevesinde kiracılar da kendi hukukları çerçevesinde oradaki işlevlerini devam ettirecekler. Devletimizin genel gözetimi altında bu iş devam edecek. Ancak müteahhit arkadaşımın verdiği mesaj önemlidir. Bunu tekrar ben gündeme getirmek isterim. Diyor ki bizler 2016 yılının sonuna kadar da ufak ufak çalışıyorduk. Fazla bir şey yapamadık. Çünkü önümüze çok büyük zorluklar çıkarıldı. Paralarımız ödenmedi. Başka şeyler bizden istendi ne istendiğini herkes biliyor. O zaman 2016 yılının sonuna kadar oraya bir tek gazeteci gelmezken, sosyal medya bu konu bir kere gündeme getirilmezken şimdi iş bitmiş. Nerdeyse tamamlamışız. 5-10 güne kadar belki açacağız. Harika bir alan oldu şimdi kent meydanı ile daha da değerleniyor oralar otoparka ve ciddi bir meydana kavuşuyor. Belli odaklar tarafından böyle manipüle edilmeye çalışılıyor. Müteahhit arkadaş buna dikkat çekti.”dedi.


ESKİ SATIŞ AÇIKLAMALARDA...

Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı Emlak İstimlak Daire Başkanlığından açıklamasında şu maddeler yer verilmişti:

Madde 1-) Mülkiyeti Büyükşehir Belediyesine ait Van İli, İpekyolu İlçesi, Şerefiye Mahallesi, pafta:26, ada:925 ve parsel 89'de kayıtlı taşınmaz üzerindeki CİTY VAN AVM’de bulunan 77 adet işyeri ve yüzde 50 hisseli Otoparkın, 2886 sayılı Devlet İhale Kanunun 37.maddesi doğrultusunda 3 yıllığına AVM’’Alışveriş Merkezi’’olarak kiralanma/işlettirilmesi ihalesi 23.08.2017 tarih ve saat: 10.00’da yapılacaktır.

Madde 2-) Kiraya verilecek işyerlerinin nitelikleri, muhammen bedelleri, geçici teminatları, ihale tarihi, saati ve adeti aşağıdadır.

ADRESİ: Van İli, İpekyolu İlçesi, Şerefiye Mahallesi, pafta:26, ada:925 ve parsel 89
NİTELİĞİ: CİTY VAN AVM’de işyerleri ve otopark

1 AYLIK MUHAMMEN BEDEL                       : 653.958,40 TL
1 YILLIK MUHAMMEN BEDEL                       : 7.847.500,8 TL
3 YILLIK MUHAMMEN BEDEL                       : 23.542.502,4 TL
3 YILLIK %3 GEÇİCİ TEMİNAT BEDELİ        : 706.275,072 TL
İHALE TARİHİ                                                    : 23.08.2017
İHALE SAATİ                                                      :  10:00

CİTY VAN AVM’DE BULUNAN 77 ADET İŞYERİ ve %50 HİSSELİ OTOPARK

Madde 3-) İhalenin yapılacağı yer Van İli, İpekyolu İlçesi, Seyit Fehim Arvasi Mahallesi, Sosyal Meskenler yanı Büyükşehir Belediyesi D Blok 3. kat, Encümen toplantı salonunda Encümen huzurunda 2886 sayılı D.İ.K’nun 37.maddesine göre Kapalı Teklif Usulü ile ihalesi yapılacaktır.
Madde 4-) Geçici Teminat, tahmin edilen 3 (üç) yıllık kira bedelinin yüzde 3’ü olup yukarıda belirtilmiş yazılı miktar kadardır.
Madde 5-) Kesin Teminat, 3 (üç) yıllık bedelin yüzde 6’sıdır."Sonra ne mi oldu? AVM KAPATILDI.


VAN GAZETESİ -ÖZEL HABER  -  van haber , van gazetesi , son dakika van
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum