Van'da okul hazırlıkları erken başladı – Kırtasiyelere büyük rağbet

Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk"un  açıklaması ardından Van'da veliler ve öğrenciler kırtasiye malzemelerine akın etti.

Van'da okul hazırlıkları erken başladı – Kırtasiyelere büyük rağbet
Editör: Van Haber
22 Ocak 2021 - 11:27
Reklam
Reklam
Van haber - Pandemi döneminde okulların açılmaması ve EBA TV’de eğitim gören öğrencilere müjdeli haberi veren Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, on ikinci sınıfların, sekizinci sınıfların ve bazı özel eğitim kurslarında açıldığını duyurdu. Sömestr tatilin gelmesiyle birlikte kırtasiyeler dolup taştı ama fiyatlar umdukları gibi çıkması.

Resmi okullarda eğitim alan 8. ve 12. sınıf öğrencileri ve mezunlar için isteğe bağlı açılan destekleme ve yetiştirme kursları ile özel okullardaki bu sınıflara yönelik takviye kurslarında, 12. sınıf öğrenci ve mezunlarına yönelik özel öğretim kurslarında yüz yüze eğitim 22 Ocak'tan itibaren başlatılacak. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "15 Şubat'tan itibaren ailelerin, annelerin, babaların, çocukların durumuna baktığımızda okulların artık mümkün olduğu kadar daha yüksek bir kapasiteyle açılması gerektiği noktasında bir kararlılığımız var." dedi.

Van Gazetesi, Van Haber, Özel

Geçen seneye oranla bu sene kırtasiye fiyatlarında yüzde 40’a varan artış gerçekleşti. Kırtasiyeciler, pandemi doneminde yaşanan artıştan vatandaşı mağdur olmaması için gereken hassasiyeti gösterdiklerini ve fiyatlarını en azamiye çektiklerini söyledi.
Kırtasiye ürünlerindeki fiyat artışından dolayı vatandaşın okul alışverişine başlamaktan çekindiğini kaydeden Kırtasiyeci Mahsun Tetetikçi, “Umarım ekonomi düzelir de bu fiyatlar bu şekilde kalmaz” dedi.

MahsunTetikçi,“Maalesef doların yükselişinden dolayı kırtasiye ürünlerindeki artış nedeni ile biraz velilerin korktuğu görülüyor. Bunlara rağmen Van halkı çocukları için almak zorunda kalıyor. Vatandaşlarımız şimdiye kadar çanta ve lüzumlu olan kırtasiye malzemelerini alıyordu ama şimdiye kadar sadece kırtasiye ürünleri olarak, kalem ve defterlere Çok rahbet olmaktadır.” dedi.

“Van'da Kırtasiye ürünlerinin fiyatları yükseldi”

Tetikçi,“Dolar kurunun yükselmesiyle beraber ve kırtasiye ürünlerinin geneli yerli olmamasından dolayı fiyatlar haliyle yükseldi. Örneğin geçen sene kayıt döneminde bir top kâğıdı 9 TL’ye satıyorken bu sene Van ilinde 25 TL’ye dahi satın alamıyoruz. 

Düşünün yüzde yüzlük bir orandan fazla artış olmuş, bu oran bir velinin bütçesini sarsıyor. Bu gün kayıt malzemesi olarak 5 top kâğıt isteniyor, geçen sene 40 TL’ye tekabül ediyordu, bu sene 125’TL’ye tekabül ediyor. Sonuçta bende bir veliyim ve bu durum bizleri çok etkiliyor ve 5 top değil de 2 top almak zorunda kalıyor, o bile çok 50TL’ye tekabül ediyor. Allah insanlarımızın yardımcısı olsun.”dedi.

“Van'da kırtasiye ürün fiyatlarımızı asgari seviyeye indirdik”

Fiyatlarını asgari bir seviyeye indirdiklerini belirten Tetikçi, “Kırtasiye ürünlerinin birçoğu ithal olduğu için yüzde yüzlük bir artış var. Ufak bir silgi bile geçen sene 1 TL iken busene 2 TL olmuş, kalem 5 TL iken 10 TL oldu, geçen sene 30-40 TL’ye sattığımız çantalar 60-70-80 TL’ye kadar yükseldi. Özellikle lisanlı ürünlerde çok büyük bir fiyat artışı var. Defter gurubu hakeza öyle, mesela geçen sene 3,5 TL’ye sattığım 100 yapraklık defterler bu sene 5 TL gibi bir fiyata satıyoruz. O da geçen sene elimizde bulunan stokları tüketiyoruz. Vicdanımız rahat olsun diye fiyatlarımızı asgari bir seviyeye indirip 3-3,7 TL gibi bir fiyata satıyoruz. Müşteri iş yerimizden memnun çıksın ve bütçesini sarsmasın diye çaba sarf ediyoruz sonuçta bizlerde bir veliyiz. İnanın 1,90 TL’ye aldığımız bir ürünü 2 TL’ye satmak zorunda kalıyoruz. Normalde bu bir zarardır ama insanlarımız korkmasın, geri adım atmasın diye bu şekilde davranıyoruz.” dedi.

“Ürünlerin Türk menşei olmasına dikkat etsinler”

Velileri ucuz kırtasiye ürünlerini almamaları konusunda uyaran ve ucuz ürünlerin sağlıklı olmadığını, kanserojen madde içerebileceğini, bu yüzden çocukları böyle ürünlerden uzak tutmak gerektiğine vurgu yapan Vanlı esnaf Mahsun Tetetikçi, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Eğitim sektörü çok hassas bir sektördür, eğitimde bir şey kısıldığı zaman çocuklarda çok ciddi hasarlara neden olabiliyor. Bir kalem de dahi kötüsünü aldığınız zaman çocuk derste iken kalemi kırıldığında dersten ve yazıdan geri kalıyor. Defter bile çok basit görülebilir; ama kalitesiz bir defter alındığı zaman çocuk defteri sildiğinde defter yıpranır ve çocuk geri kalır. Biz bunları hep göz önünde bulundurup iyisini önerip, iyisini de en ucuza vermeye çalışıyoruz. Velilerimiz ucuza kaçmasınlar. Belli başlı bazı mağazalarda çok ciddi oranda bir fiyat düşüklüğü var; ama emin olun o ürünler çok kalitesiz, eğer 2 TL’ye alacağınız bir ürün o kaliteden üstün başka bir mağazada 4 TL’ye bulunabilirse o ürünü tercih etsinler. Ürün belli fiyat belli, neden bu kadar ucuz? ‘Her ucuz bir şeyin vardır bir illeti derler.’ Velilerin alacakları ürünlerin Türk menşei olmasına dikkat etsinle, çünkü gerçekten çok kaliteli oluyor. Çin malı alınmasın, Çin malı ürünlerde büyük oranda kanserojen madde bulunuyor. Özellikle gıdaya temas eden ürünlerde dikkatli olsunlar. Bir ürünü alacakları zaman o ürünü bir koklasınlar, plastik kokusu olan hiçbir ürünü almasınlar.”

“Velilerimizi rahatsız etmeyecek şekilde fiyatlarımızı uygulayacağız”

Ellerinde geçen seneden kırtasiye stoku olduğundan dolayı bu sene ki fiyatları baz almayacaklarını belirten Mahsun Tetetikçi, “Velilerimiz okul malzemelerini, almak için okulların açılmasını beklemesinler. Öğretmenlerin verecekleri listede belli başlı bazı kalemler değişmez. Çanta, defter, kalem gibi, veliler kendilerini okullar açıldıktan sonra ki yoğunluğa bırakmasınlar, o yoğunlukta listeler karışabiliyor malzemeler eksik verilebiliyor. Şu anda bütün hazırlıklarımızı tamamlamış bulunuyoruz, bütün ürünlerimiz raflarımızda hazır durumda, velilerimizi en iyi şekilde karşılamaya hazırız. Gelsinler fiyat konusunda da gerçekten elimizden gelen şekilde velilerimizi rahatsız etmeyecek şekilde fiyatlarımızı uygulayacağız. Korkmasınlar, fiyatlar yüzde yüz artmış olabilir; ama biz bu fiyatları uygulamayacağız. Çünkü geçen seneden kalan stoklarımız halen mevcut, inşallah buda yeterli olacak ve insanlarımıza yardımcı olmaya çalışacağız.” dedi.

VAN GAZETESİ

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum