Van'da Pay Sulaması Projesinde Yeni Müjde - Van milletvekilinden açıklama

Van Milletvekili Gülaçar DSİ Genel Müdürü ile bir araya gelerek Van Yatırımlarını değerlendirdi.

Van'da Pay Sulaması Projesinde Yeni Müjde - Van milletvekilinden açıklama
Editör: Van Haber
26 Ocak 2021 - 08:07
Reklam
Reklam
Ak Parti MKYK Üyesi ve Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız ile bir araya gelerek Van'a yapılan ve yakın zamanda yapılacak projeleri değerlendirerek yeni yatırımlar noktasında taleplerini iletti. 


17 bin 405 hektar alana fayda sağlayacak büyük bir sulama projesi olan Pay sulaması ile ilgili açıklamada bulunan Milletvekili Gülaçar, "Toplulaştırma problemlerinden ötürü proje neredeyse durma noktasına gelmişti. Ancak Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli projenin devamına dair taleplerimize dair bir müjde verdi. 25 milyon bütçe ile pay sulaması malzeme alımının  2.kısımı programa alındı. 29 mahallenin de sulama sahasında olmasından ötürü bu katkı proje açısından büyük bir ilerleme sağlayacaktır. Şimdiye kadar pay sulaması projesinde regülatör tamamlanmış, toplam ctp imalatı 3877 m ve toplam hdpe imalatı 27326 m tamamlanmıştır. Toplulaştırma işlemlerindeki problemleri devam etmesi nedeniyle ilgili sahada boru döşeme işlemlerine devam edilmiştir. Pay sulaması sahası içerisinde yer alan 29 mahallenin yatırım programında yer alan pay sulaması arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri en kısa zamanda ihale edilecektir." ifadelerinde bulundu.

Ak Parti hükümetlerinin 2003 yılından 2020 yılana kadar Van iline sadece Devlet Su İşleri idaresi eliyle 2,5 milyar TL'nin üzerinde bir yatırım yaptığını ve 132 adet tesis kazandırdığını ifade eden Milletvekili Gülaçar, "Birçok alanda devrim niteliğinde icraatlar gerçekleştiren Ak Parti iktidarlarının en başarılı olduğu alanlardan biri hiç şüphesiz altyapı ve üstyapı projeleridir. İçmesuyu tesisleri, barajlar, göletler ve yeraltı depolamaları, sulama tesisleri, arazi toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri, dere ıslahları kapsamında birçok projeye imza atıldı. Vanımıza yapılan hizmetleri elbetteki bizim için yeterli değildir. Proje ve planlama safhasında olan baraj, gölet, içme suyu tesisleri, sulama tesislerinin yatırım programına alınması için elimizden gelen gayreti sarf ediyoruz." diye belirtti. 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum