Reklam

Van'da spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler - Bu beslenmeye dikkat!

Sağlıklı beslenmenin yollarını aramaya devam eden amatör koşuculara özel Beslenme ve Diyet Uzmanı Duygu Gencel, sağlıklı beslenme yollarını Van haber , Van Gazetesi'ne anlattı.

Van'da spor yaparken dikkat edilmesi gerekenler - Bu beslenmeye dikkat!
Editör: Van Haber
07 Kasım 2020 - 10:39 - Güncelleme: 07 Kasım 2020 - 10:41
Van'ın enfes manzarasında koşularını veya sporlarını gerçekleştiren vatandaşlara Beslenmesi ve Diyet Uzmanı Duygu Gencel, sağlıklı beslenme önerilerini Van haber , Van Gazetesi'ne anlattı.

Van Gazetesi muhabirlerinden Duygu Uysal'ın yapmış olduğu röportajda sağlıklı nasıl diyet yapılacağını ve spor öncesinde karbonhidrat, koşarken meyve ve sonrasında süt tüketilmesi gerektiği açıklayan Sports Sporcu Beslenmesi ve Diyet Uzmanı Duygu Gencel, “Yorulmadan koşabilmek için doğru enerji dengesi kurabilmek gerekir. Yapılan koşunun süresine bağlı olacak şekilde koşu öncesi, sırası ve sonrasında beslenmenin doğru planlanması performansı olumlu yönde etkiler” diyor.

KOŞU ÖNCESİ: Koşu sabahı karbonhidrat şart

Dayanıklılık gerektiren spor dallarında en önemli besin grubunun karbonhidratlar olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Duygu Gencel, “Kas glikojen depolarının dolu olması uzun süreli koşmamızı sağlarken depolarımızın yetersiz olması erken yorgunluğa hatta sakatlanmalara yol açabilir. Kas glikojen depolarımızın ana yakıtı karbonhidratlardır. Bu nedenle koşuya başlamadan önce yeterli karbonhidrat grubu içeren besinlerin alımından emin olunmalı” uyarısında bulunuyor. Bunun için kış sabahı kahvaltı menünüzde “peynirli-hindi füme sandviç ya da fıstık ezmesi, muz, tam buğday ekmeği veya laktozsuz yoğurt, kırmızı meyveler, ceviz ve yulaf ezmesi” gibi yağ içeriği düşük, karbonhidrat içeriği yüksek besinlere yer verebilirsiniz.

KOŞU SIRASINDA: Susuz kalmamak ve bir miktar da olsa karbonhidrat tüketmek önemli

Koşu sırasında enerjiyi korumak için beslenmeye düzenli bir şekilde devam etmek gerekiyor. Bunun için her 30 dakikada bir 150 ml su ile birlikte yarım olgun muz ya da 1 avuç kuru üzüm tüketilebileceğini anlatan Duygu Gencel, profesyonel sporcuların da bu besinler yerine sporcu jellerini ya da içeceklerini tercih edebileceğini belirtiyor. Duygu Gencel’in önemli bir uyarısı ise koşu sırasında meyve suyu tüketilmemesi yönünde. Meyve suları kan şekerinin hızlı yükselmesine ve erken yorulmaya neden olabiliyor.

KOŞU SONRASI: Vücudun toparlanması için süt içebilirsiniz

Maratonun ardından vücudun toparlanması ve susuzluğunun giderilmesi için sütün sağlıklı bir tercih olduğunu vurgulayan Duygu Gencel, aşağıdaki iki seçeneği örnek olarak sunuyor:

Muz, laktozsuz süt ve çiğ badem

Muz, badem sütü, fıstık ezmesi ve tarçın ile hazırlanmış bir smoothie
Koşunun ardından toparlanmaya destek olunması için protein de almak gerekiyor. Bu nedenle iki saat içinde et, tavuk, balık ya da kuru baklagil gibi besin gruplarındaki besinlerden tüketilmesini gerektiğini belirten Duygu Gencel’in örnek olarak verdiği üç menü şöyle:

Brokoli, patates gibi sebzelerle birlikte fırında somon,

Zerdeçallı tavuk göğüs sote ile hazırlanmış tam buğdaylı lavaş dürüm, limonlu maden suyu ve avokadolu salata,

Mercimekli ton balıklı salata ve domates çorbası.


VAN GAZETESİ - ÖZEL
 
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum