Reklam
Reklam
Reklam

VAN'DA VİRÜSE KARŞI UYARI

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Okulların ikinci eğitim ve öğretimin yılının başlamasıyla yaptığı açıklamada, çok önemli uyarılar ve önerilerde bulundu,

VAN'DA VİRÜSE KARŞI UYARI
04 Şubat 2020 - 13:23
Reklam
Reklam


 Van gazetesi/van haber 

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu,  Okulların ikinci eğitim ve öğretimin yılının başlamasıyla yaptığı açıklamada, çok önemli uyarılar ve önerilerde bulundu,

Öğrencileri ve velileri virüslere karşı uyarI

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, Gribe sanıldığı gibi soğuk havaların değil, çoğunlukla öksürük ve hapşırma yoluyla bulaşan virüslerin neden olduğunu belirterek “Öksürme ve hapşırma ile virüs, damlacıklar ve küçük aerosol partikülleri ile yayıldığını belirterek, basit bir hastalıktan ciddi hastalıklara yol açabilir korunmak için alınması gereken önlemler çok basit ama çok da etkilidir, hayat kurtarıcıdır” 

Eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla Okuldaki öğrencilerin hastalıklara kaşı tedbir alması gerektiğini hatırlatarak “Sınıflar ve diğer alanlar sık sık havalandırılmalı, eller düzenli olarak yıkanmalıdır. Özellikle hapşırmadan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır.” İfadelerini kullandı.

Malum kış aylarındayız ve solunum yolu hastalıkları artmaktadır. Bu yüzden velilerimizin dikkatini çekmek ve tedbirleri hatırlatmak isterim. Sınıflar ve diğer alanlar sık sık havalandırılmalı, eller düzenli olarak yıkanmalıdır. Özellikle hapşırmadan sonra eller mutlaka yıkanmalıdır. İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığımızca el hijyeni ile ilgili çalışmalar başlatarak Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile okullarımızda eğitimlerimiz olacak. 


“Hasta hapşırdığında, öksürdüğünde gözle görülemeyen milyarlarca influenza virüsü havaya yayılır; aynı ortamda bulunan insanlar ‘damlacık infeksiyonu’ denilen bulaşma yoluyla bu ortamdaki virüsü soluduktan 1-3 gün sonra belirtiler başlar. Damlacık yolu haricinde hasta bireylerin ağız-burun akıntılarına temas eden eşyaları kullanmak, hasta ile yakın temas etmek diğer bulaşma yollarıdır”

Grip oldum. Ne yapmalıyım?

Bol sıvı almalıyız: Çünkü dokular kurudukça ağız ve buruna virüs daha rahat tutunur.


Düzenli ve sağlıklı beslenmeliyiz: Şu an tam mevsimi olan balık; omega 3, kalsiyum, fosfor, selenyum ve iyot mineralleri ile E vitamini için de iyi bir kaynak olup, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine yardımı olmaktadır. Antiviral etkinliği olan ekinezya, ıhlamur, adaçayı, zencefil, kuşburnu gibi bitki çaylarını ihmal etmemeliyiz.

Sigarayı bırakmalıyız: Sigara içmek iyileşme süresini uzattığı için sigarayı; sigara bizi bırakmadan biz sigarayı terk etmeliyiz.

İstirahati ihmal etmemeliyiz: Bağışıklık sistemimizin güçlenmesine olanak sağlamak için yatakta istirahat etmeliyiz. Ateş düştükten 24 saat sonrasına dek evde istirahat etmek hem iyileşmeyi hızlandırır hem de çevremize bulaşma riskini azaltır. Güneş ışığı olan ve iyi havalandırılan bir odada kalmalıyız.

İlacı akılcı kullanmalıyız: Doktorunuza danışarak Ağrı kesici, ateş düşürücü özelliği olan soğuk algınlığı ilaçlarından kullanabiliriz. Virüs ile bulaştığından ötürü antibiyotikler faydasız olacaktır, gereksiz ilaç kullanımından kaçınmalıyız dedi.


FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum