Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Van için büyük gün! Bakan Koca, 'Van'da 65 yaş üstü hasta oranımız yüzde 15.6.'

Sağlık bakanı Fahrettin Koca Van'a gelerek bazı açıklamalarda bulundu. Bakan Koca," Van'da 65 yaş üstü hasta oranımız yüzde 15.6."dedi.

Van için büyük gün! Bakan Koca, 'Van'da 65 yaş üstü hasta oranımız yüzde 15.6.'
10 Eylül 2020 - 12:09 - Güncelleme: 10 Eylül 2020 - 13:06
Reklam
Reklam

Vanhaber, Vangazetesi | Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Van'a gelerek sorunları yerinde inceledi. Van Ferit Melen Hava limanında karşılanan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Van'ın son durumunu dinceliyor...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Van'ın son durumunu açıkladı.

Fahrettin Koca, "VAN’DAYIZ. Bölgemizde tamamlanan ve devam eden sağlık yatırımlarımızı gözden geçirecek ve pandemi mücadelemizi yerinde değerlendireceğiz. Virüsle mücadelemize ülkemizin her köşesinde aralıksız devam ediyoruz. Van mercek altına aldığımız illerden biri oldu. Van'daki hasta sayısı artışı neredeyse 2 katına çıktı. Geçtiğimizi haftalarda bölge hastanelerinde doluluk oranı malum. Van'da 3 haftadan başlayan vaka artışını görüyoruz. Van'da 80 olan filyasyon ekibi sayımızı hızla 128'e çıkardık. Bu dönemde filyasyon süresini 27 saatten 16 saate düşürdük. Bunu daha da aşağı düşürmek istiyoruz. Hastaların ortalama yaşındaki yükseliş maalesef ağır hastaların ve vefatların artışına sebep oluyor.  Van'da 65 yaş üstü hasta oranımız yüzde 15.6."dedi.

Bakan Koca, "Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir artış yaşanıyor" sözleri adeta Türkiye'deki koronavirüs salgınında durumun kötü gidişatını gözler önüne serdi. Mart ayından beri büyük bir mücadele verdiğimiz koronavirüs salgınında tekrar bir artış yaşanıyor. Ama homojen bir dağılım göstermiyor. Bazı illerde sabit dururken daha önceden kontrol altında olan yerlerde istemediğimiz tablolar oluşuyor. Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mardin, Şanlıurfa ve Siirt'te birkaç hafta öncesine göre yüzde 30 ile 70'lere varan düşüşler gördük. Van bakanlık olarak mercek altına aldığımız merkezlerden biri oldu. Yüksek vaka sayılarına ulaşan yerlerden biri oldu. Hasta sayısı son haftalarda iki katına çıktı. Yalnızca Van'da değil orta ve doğu Anadolu illerimizde sıkıntılar var. Van'da 80 olan filyasyon ekibi sayımızı 128'e çıkardık. Bu dönemde filyasyon süresini 27 saatten 16 saate düşürdük. Günübirlik filyasyon yapmak istiyoruz. Van ilimizde 65 yaş üstü nüfus yüzde 4,2. Hasta oranı ise yüzde 15,6. Yaşlılarımızın özellikle korunması çok önemli. 65 yaş üstünde nüfusa göre dört kat vaka artışı görülüyor."dedi.

Van halkının sorunlarını yerinde incelenmesini ifade eden VATSO Başkanı Zahir Kandaşoğlu, " Bundan bir süre önce Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Van'a gelmesi için paylaşım yapmıştım. Fahrettin Koca'nın bugün Van'a gelmesi beni mutlu etti. En azından sorunları yerinde görecek ve ona göre kararlar alacaklardır. Van adına bu ziyareti önemsiyorum."dedi.

Adem Çınarbay, "Sayın bakanım. Vaka sayılarının en fazla olduğu il olan Van’ımıza hoş geldiniz. Bu hastalığa ailesiyle birlikte yakalan ve atlatan biri olarak; özellikle düğün, taziye ve toplu yemeklerin tamamen kaldırılmasını, yapanların da çok ciddi şekilde cezalandırılmasını talep ediyorum."dedi.

Detaylar geliyor...

VAN GAZETESİ - ÖZEL
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum