Reklam

Van İl Sağlık obezite gününe dikkat çekti

Van İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı, tarafından Dünya Obezite gününe dikkat çekerek bir mesaj yayınladı.

Van İl Sağlık obezite gününe dikkat çekti
05 Mart 2021 - 12:51
Reklam
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çağımızın en önemli hastalıklarından birsi obezitedir. 

Bu kapsamda her yıl 4 Mart tarihi Obezite Günü olarak belirlenmiştir. Amaç ülke çapında obezite için farklı etkinlikler düzenleyerek kronik bir hastalık olarak kabul edilen obezite konusunda toplumda farkındalık yaratmak ve obezite ile mücadeleyi güçlendirmektir denildi. 

Obezite sıklığının gün geçtikçe arttığı ve obeziteye bağlı metabolik hastalıkların (Tip 2 diyabet, hipertansiyon, kanser türleri, felç vs.) sıklıkla görüldüğü bilinmektedir. Bunun temelinde bireylerin genellikle sağlıksız beslenmesi, hareketsiz yaşam tarzı davranışları ile bazı genetik, psikolojik veya çevresel faktörler bulunmaktadır. 

Obezite ile mücadele konusunda Dünya Sağlık Örgütü’nün en temel önerileri şöyledir;
- Yağ, şeker ve tuz oranı yüksek yiyecek ve içeceklerin özellikle çocuklara karşı pazarlanmasını kısıtlamak,
- Besin değeri yüksek yiyecek ve içeceklere uygun fiyat desteği ile tüketimini arttırmak, şekerli ve aşırı yağlı gıdaların tüketiminin azaltılmasına yönelik çalışmalar yürütmek,
- Şehirlerde ve kasabalarda güvenli yürüyüş, fiziksel aktivite için daha fazla alan açmak,
- Çocuklarımıza erken yaşlardan itibaren sağlıklı yaşam alışkanlıklarını edindirmek. 

Van İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri  Başkanlığı önemli uyarıdadad bulundu. Maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmemiz gereken COVİD-19 pandemisi döneminde, obezite karlılaşabileceğimiz ciddi bir sağlık sorunu olduğundan sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve fiziksel aktiviteye bu süreçte de önem verilmelidir.

Özellikle günde en az 30-60 dakika orta düzeyde fiziksel aktivite yapmak önemlidir. 
Obezitenin önlenmesinde toplumdaki farkındalığın arttırılması ve bebeklikten erişkinliğe sağlıklı yaşam tarzı alışkanlıklarının benimsetilmesi öncelikli hedefler olmalıdır. Bu önerilerle hayat şeklini değiştiren bireylerin obeziteden korunabildiği, obez bireylerin ise bu durumu aşabileceği öngörülmektedir.


 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum