Reklam

Van Kültür Sokağında Neler Oluyor

İpekyolu ilçesi Kültür Sokağında dün başlayan gerginlik bugünde devam etti. Yaşananları protesto eden sokak esnafı gün boyu kepenk açmadı.

Van Kültür Sokağında Neler Oluyor

İpekyolu ilçesi Kültür Sokağında dün başlayan gerginlik bugünde devam etti. Yaşananları protesto eden sokak esnafı gün boyu kepenk açmadı.

Van Kültür Sokağında Neler Oluyor
Editor: Mülteci
30 Aralık 2019 - 02:16
Reklam

Van Haber- Van Gazetesi - Kültür Sokağı esnafı konuyla ilgili yazılı açıklama yaparken bir tepki de HDP’den geldi.

İpekyolu ilçesinde bulunan Kültür Sokak’ta işletmelere gün aşırı denetleme yapan polisler, dün akşam Ercan Tay, Ersin Tay ve Devran Altekin adlı esnafı gözaltına almıştı. Dünden beri kepenk indiren Kültür Sokağı esnafı Kentte Eylem ve Etkinlik yasaklarından dolayı olayla ilgili yazılı açıklamada bulundu.

Elbet tüm kamu görevlileri yasaların onlara tanıdığı yetkiyi sonuna kadar kullanacaktır. Bu yetki kullanımı esnasından yapılan denetimden en çokta Kültür Sokak esnafı memnundur. Kültür Sokak Van ilinin marka sokaklarından biridir. Tüm esnaf büyük zorluklarla, özveri ile bu markayı koruyarak; doğru, etik, sağlıklı, tebessümle hizmetini vermek için büyük bir gayret sarf etmektedir. Yetkisini denetim İçin kullanan kamu görevlilerin bir kısmının bu yetkiyi aşan yaklaşımları ise Kültür Sokak esnafınca kabul görmesi mümkün değildir. Yapılan denetimlerin sıklığı, denetimde ki yaklaşım tarzı, denetimlerin kent geneline orantılandığında kültür sokakta fazla olması kafalarda da soru işareti bırakmaktadır. Hele hele Denetime çıkan kamu görevlisinin "Kültür Sokak Bitti" ibaresi kabul edilemez. Bu hususların tamamını Van ilinin takdirine bırakıyoruz.

 Dün olduğu gibi yarında kültür sokağın Van ilinin sayılı sokaklardan biri olması yolunda ve kent menfaati için kültür sokağı esnafı olarak üzerimize düşenleri yapmaya hazırız. Tüm kamu görevlilerini, yetkilileri, Belediyeyi, Kaymakamlığı ve Valiliği sorumluğu davet etmekteyiz” denildi.

BİR TEPKİDE HDP’DEN…

Esnafla bir araya gelen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Murat Sarısaç, yaşanan olaya tepki gösterdi. Sarısaç, Kültür Sokak’ta yapılan saldırıyı “savaş operasyonu” olarak değerlendirdi. İhraç edilen insanların borca girerek, kendilerine işyeri açtığını hatırlatan Sarısaç, “Kültür Sokak’ta herhangi siyasi bir faaliyet yürütülmediği, insanların gelip oturduğu, kahve içtiği bir yerdir. 3 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçelerini de hala bilmiyoruz. Polise mukavemet ya da teröre bağlarlar gözaltı nedenlerini. Burası artık bir polis devleti. Hukukun tamamen ayaklar altına alındığı, polise sınırsız yetki veren bir durumla karşı karşıyayız. Polis keyfi müdahale ediyor.

 2016’da kayyım burayı açtı. Sokaklara afiş asarak reklam yapıyordular. Ama şimdi esnaflar ruhsat başvurusu yapıyorlar, vermiyorlar. Ruhsatı vermeyen belediye kayyımının kendisidir. Ama ruhsat olmadığı için ceza kesen yine kendilerdir” dedi.

Bugün emniyet işlemlerinin ardından adliyeye getirilen Ercan Tay, Ersin Tay ve Devran Altekin adlı  esnaf, savcılık ifadelerinin ardından serbest bırakıldı.

Neler Olmuştu?

Dün akşam saatlerinde Kültür sokağında denetleme yapan polis ve esnaf arasında gerginlik çıktı. Van Kültür Sokak'ta bulunan işletmelere gün aşırı denetleme yapan polisler, 2 esnafı gözaltına alırken 2 işletmeyi de ruhsatsız olduğu gerekçesiyle mühürledi. Arbedenin ardından esnaf kepenk indirmişti.
Kaynak:Van Ekspres 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam
Reklam