VAN MİLLETVEKİLİNDEN FLAŞ AÇIKLAMA! - Bölgede yıllardır ulaşımın sorunlu olduğu 

Van haber - Van haberleri / Van Milletvekili Muazzez Orhan Bahçesaray Çığ Faciasında Yaşanan İhmaller Hakkında Soru Önergesi gönderdi. 

VAN MİLLETVEKİLİNDEN FLAŞ AÇIKLAMA! - Bölgede yıllardır ulaşımın sorunlu olduğu 

Van haber - Van haberleri / Van Milletvekili Muazzez Orhan Bahçesaray Çığ Faciasında Yaşanan İhmaller Hakkında Soru Önergesi gönderdi. 

Reklam
VAN MİLLETVEKİLİNDEN FLAŞ AÇIKLAMA! - Bölgede yıllardır ulaşımın sorunlu olduğu 
19 Şubat 2020 - 08:18 - Güncelleme: 19 Şubat 2020 - 10:57
Reklam
Reklam

Bölgede yıllardır ulaşımın sorunlu olduğu 
Kayyum olarak atanan Vali tarafından işten atılan işçilerin olduğu

Van haber - Van haberleri / Van Milletvekili Muazzez Orhan Bahçesaray Çığ Faciasında Yaşanan İhmaller Hakkında Soru Önergesi gönderdi. 

İşte Muazzez Orhan'ın soru önergesi; "Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU tarafından Anayasa'nın 98 inci ve TBMM İçtüzüğünün 96'ncı ve 99'uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.
Bilindiği üzere 4 Şubat günü Bahçesaray ilçemize giden bir minibüs ve kepçenin üzerine çığ düştü ve bu ilk vakada kepçe operatörünün kendi çabasıyla kurtulması ve haber vermesi sonucunda 7 yurttaş yaralı kurtarılırken, 5 yurttaş yaşamını yitirdi ve 2 kişinin bedenine ise ulaşılamadı. Ancak 2 kişinin arama-kurtarma çalışmaları sırasında ise ihmal, liyakatsizlik ve tedbirsizlik sonucunda Türkiye tarihine geçen korkunç bir facia tablosu daha ortaya çıktı. Bu kapsamda resmi olarak açıklanan verilere göre 41 yurttaş yaşamını yaşamını yitirdi, 84 yurttaş ise yaralandı. Aradan geçen süreye rağmen çığ altında halen kaç kişi olduğu maalesef net olarak tespit edilememiştir. Bir itfaiye görevlisinin (Mehmet Can Daşdemir) ailesi hala evlatlarına ulaşamadıklarını ifade etmişlerdir. 
Söz konusu bölgede yıllardır ulaşımın sorunlu olduğu ve sık sık çığ yaşandığı bilinmektedir. Bu kapsamda bu yurttaşlarımızın yaşamına mal olan son çığ vakasından önce yapılması gerekenler yerine getirilmemiştir. 
Halen de çığ riskine karşı gerekli tedbirlerin alınmadığı bilinmektedir. Ancak son vakada açığa çıkan başka bir durumda çığ sonrasındaki müdahale ve kurtarma ekiplerinin tedbirsiz ve hazırlıksız hareket etmeleridir. Arama kurtarma eğitimi almamış, bu konuda yetkinliği olmayan onlarca kişinin gelişi güzel ve herhangi bir kayıt alınmadan vaka bölgesine erişebildiği gözlemlenmiştir. İlk çığ vakasından hemen sonra Van valisinin “ekip ve ekipman eksiği açıklaması” yaptığı bilinmekte ancak 2. gün yaşanan çığ vakasından söz konusu ekipten onlarca yurttaşın yaşamını yitirdiği açığa çıkmıştır. Yaşamını yitirenler arasında daha önce kayyum olarak atanan Vali tarafından işten atılan işçilerin olduğu açığa çıkmıştır. Kamunun işten attığı insanlara yine kamunun muhtaç kaldığı bir durum açığa çıkmış ve işten atmaların ne kadar keyfi olduğu bir kere daha görülmüştür. Kısacası 42 yurttaşın yaşam kaybına 84’ünün yaralanmasına yol açan ihmal ve sorumsuzluk zinciri halen devam etmektedir. Halen çığ altında kalan kaç beden vardır? Yaşamını yitirenlerin yakınlarına ve yaralılara yönelik devlet bir özür dileyecek mi? İçişleri bakanı, Van kayyumu ve Cumhurbaşkanı danışmanı olarak adı geçen Gülşen Orhan sorumluluğunu görüp istifa edecek mi? 

Bu bağlamda;
1.    Bahçesaray’da yaşanan çığ vakasında yaşamını yitiren ve yaralanan kişi sayısı net olarak kaç kişi olmuştur?
2.    Yaşam yitimleri sonucunda kaç çocuk babasız kalmıştır? Söz konusu ailelere devlet hangi sosyal, ekonomik ve psikolojik destekleri sunacaktır?
3.    Tedavisi devam eden yaralı sayısı kaçtır? Tedavi giderlerinin karşılanmasında yurttaşlara sağlanan sosyal, ekonomik ve psikolojik destekler nelerdir?
4.    Söz konusu bölgede çığ vakalarına karşı alınacak önlemler nelerdir? Bu önlemler hangi sürede yerine getirilecektir?
5.    Özellikle 2. Çığ vakasında 36 kişinin yaşamına mal olan ihmal, liyakatsizlik ve tedbirsizlik iddiaları için bir soruşturma başlatacak mısınız?
6.    Türkiye tarihinde 41 kişinin yaşamını yitirdiği başka bir çığ vakası var mıdır?
7.    41 kişinin yaşamını yitirdiği bu vakadaki kamusal sorumluluk gereği istifa eden herhangi bir kamu görevlisi var mıdır? 
8.    41 kişinin yaşamındaki ihmaller zincirinin başında bakanlığınız bulunduğu için istifa edecek misiniz?
9.    Türkiye’de yüksek çığ riski olan benzer yerlerde ölümcül çığ risklerini azaltmak için hangi tedbirler alınmaktadır?
 


VAN GAZETESİ
HABER: TBBM

YORUMLAR

  • 0 Yorum