Van Sağlık il müdüründen kritik açıklama -  Vaka sayıları ise...

Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, ‘Elimi yıkadım, maskemi taktım öptüm’ derken, riskli grubu tehlikeye atabilme şansımız oluyor. O yüzden  Kontrollü sosyal hayat dönemi olduğunu ve mutlak maske ve mutlak mesafe kuralını uygulamamız. Bu bayram da bizim için bir sınav bayramda tokalaşmayacağız, öpüşmeyeceğiz, uzaktan selamlaşacağız sabır edeceğiz. "dedi.

Editör: Van Haber
21 Mayıs 2020 - 12:53 - Güncelleme: 21 Mayıs 2020 - 14:14
Van İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Ramazan Bayramı öncesi ilimizde AVM, berberler, pastane ve tatlı imalathanelerinde yoğun bir çalışma var. Bayram öncesi salgın tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağında da bu iş yerlerinde yoğun mesai yapıldığını görmekteyiz, İşletmeciler, koronavirüse karşı tedbirlerini kendileri alması gerektiğinin altını çizmek isterim.

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, " Ramazan bayramını yaklaşmasıyla "Genel anlamda kontrollü sosyal hayat olarak tanımladığımız ikinci dönemde maskenin ve 1,5 metre mesafenin önemli olduğunun Kalabalık ortamlar oluşturmadan, mesafe kuralına uymak şartıyla, maske kullanarak yeni bir salgın oluşturulmayacağını ve hepimiz bu anlamda uygun ifade tarzlarıyla birbirimizi uyarabiliriz dedi. Eğer bu tedbirlere uyma noktasında gayret içinde olursak başarı sağlanacağımız anlamına gelir ve sadece kişinin kendi sağlığıyla ilgili bir sorun değil hepimizin sağlığını ilgilendiren bir salgından bahsediyoruz. Vatandaşlarımızdan aileleri ve sevdikleri için daha dikkatli olunmasını gerektiğini belirtti. 

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, “Ramazan Bayramı’nda alışkanlıklarımız anne-babaların elini öpmek. ‘Elimi yıkadım, maskemi taktım öptüm’ derken, riskli grubu tehlikeye atabilme şansımız oluyor. O yüzden  Kontrollü sosyal hayat dönemi olduğunu ve mutlak maske ve mutlak mesafe kuralını uygulamamız. Bu bayram da bizim için bir sınav bayramda tokalaşmayacağız, öpüşmeyeceğiz, uzaktan selamlaşacağız sabır edeceğiz.
Mahalle, Apartman ve sitelerde oturan vatandaşlarımızı uyarmak isterim; misafirliklerine ara vermemiz gerektiğini, ramazan bayramında da yüz yüze görüşme yerine telefonla, görüntülü olarak büyüklerimizi arayarak bayramlarını kutlamamızın daha doğru olacağını ve bu zor süreci el birliğiyle, en az hasarla atlatacağımızı ve bu salgından hem ülke hem sağlık sistemi olarak güçlenerek çıkacağımıza inanıyoruz sağlıklı günlere hep beraber döneceğiz inşallah tüm vatandaşlarımızın ramazan bayramını en içten duygularımla kutluyorum dedi. HEPİMİZİN SAĞLIĞINI İLGİLENDİREN BİR SALGIN ’’ EVDE KAL VAN"dedi.
 
Van Valiliğinden gelen açıklamaya göre ise; İlimizde toplam Covid-19 vaka sayımız 448.
 
Tedavisi tamamlanıp taburcu olan hasta sayımız 301.
 
Yoğun bakımdaki hasta sayısı 1 (entübe).
 
Toplam Vefat Sayımız 9.
 
Bugüne kadar evde tedbir amaçlı karantina altına alınan toplam 56 bin kişi.
 
Şu anda karantina altında bulunan toplam 15 bin kişi.
 
İlçeler bazında Covid-19 vaka sayılarımız:
 
İpekyolu İlçesi toplam vaka 184. (2 Vefat)
Başkale İlçesi Toplam  vaka 58.
Edremit İlçesi Toplam Vaka 56. (2 Vefat)
Tuşba İlçesi Toplam Vaka  51. (2 Vefat)
Gürpınar İlçesi Toplam Vaka 26.
Erciş İlçesi Toplam Vaka 23. (2 Vefat)
Çaldıran İlçesi Toplam Vaka 14.
Saray İlçesi Toplam Vaka 12.
Gevaş İlçesi Toplam Vaka 10.
Muradiye İlçesi Toplam Vaka 5.
Çatak İlçesi Toplam Vaka 4.
Özalp İlçesi Toplam Vaka 3.
Bahçesaray İlçesi Toplam Vaka 2. (Vefat1)" açıklnmıştı.
 
van haber - van gazetesi - 0544 409 0328
 
 
 
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum