Van TSO'dan basına ve kamuoyuna - Vanhaber

VAN HABER - Van Ticaret ve Sanayi odasından açıklama; " Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs’ün, Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklama sonrası ülkemizde de göründüğü belirtilmiştir...

Van TSO'dan basına ve kamuoyuna - Vanhaber
Editör: Van Haber
12 Mart 2020 - 14:13 - Güncelleme: 12 Mart 2020 - 14:20
Reklam
Reklam
Van Ticaret ve Sanayi odasından açıklama; " Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan Koronavirüs’ün, Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca’nın yaptığı açıklama sonrası ülkemizde de göründüğü belirtilmiştir.

Virüsün ülkemizde tespit edilmesinin ardından temizlik ve hijyen ürünlerindeki satışlarda artış meydana gelmiş ve bunu fırsata dönüştürmek isteyenler olmuştur.

Fahiş fiyatlarla ilgili Ticaret Bakanlığı’ndan gerekli açıklamalar yapılmış ve tespiti yapılması durumunda yasal işlemlerin başlatılacağı ifade edilmiştir.

Ne yazık ki ülke genelinde bazı firmaların, Koronavirüsü fırsat bilerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı, bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu ilgili kurumlar tarafından tespit edilmiştir. Haksız fiyat artışları ve stokçuluk karşısında mağdur olan vatandaşlarımızın ve bu süreçte herhangi bir fırsatçılık olayına karışmayan esnaf ve tüccarlarımızın haklarını korumak için Odamız tarafından gerekli araştırmalar ve tedbirler alınmıştır. 

Bu çerçevede; Yapılan araştırmalar ve görüşmeler neticesinde, ticari ahlak ve insani dayanışma kültürünü kendine düstur edinmiş esnafımızın basiretli bir şekilde davranarak fiyat artışı yapmadığı, bu konuda her hangi bir şikayetin olmadığı gözlemlenmiştir. Bu tespitler neticesinde bundan sonraki süreçte de ilimizde bu fırsatçılık faaliyetlerinin gerçekleşmeyeceği kanaati oluşmuştur. Bu çerçevede ticari ahlak kurallarına uyan ve süreci fırsata çevirmeyen tüccar ve esnaflarımıza teşekkür ederiz.  

Bilinmesi gerekir ki bu süreçte ticaretin aksamaması için ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından gerekli tedbirler alınmıştır. Vatandaşlarımızın resmi duyurular dışında hiçbir bilgi ve paylaşıma itibar etmemelerini önemle rica ediyoruz."

VAN TİCARET VE SANAYİ ODASI
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum