Reklam

VAN TSO; ESNAF, TÜCCAR VE SANAYİCİLER İÇİN BASIN AÇIKLAMASI

Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) yönetimi esnaf, tüccar ve sanayiciler için yetkili kişilere önerilerde bulundu.

VAN TSO; ESNAF, TÜCCAR VE SANAYİCİLER İÇİN BASIN AÇIKLAMASI
Editör: Van Haber
25 Şubat 2021 - 14:20
Reklam
Van Ticaret Sanayi odası VAN TSO yönetiminin açıklamasında; "Ülkemizde de ekonomik yönetiminin aldığı kararlar ve hayata geçirdiği desteklere rağmen ne yazık ki ekonomik sorunlar devam etmektedir. Van gibi ekonomisi daha çok hizmet sektörüne bağlı kentlerde ekonomik sorunlar daha fazla hissedilmiştir. Sürecin yarattığı tahribatın en az kayıpla atlatılması için yeni destek ve yapılandırmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

Koronavirüsü (COVİD-19) salgını başladığı ilk günden buyan yalnızca sağlık krizine değil ekonomik krize de yol açmıştır.


Önerilerimiz;

- İşyeri kapalı olan esnaf, tüccar ve sanayicilerimizin kamu ve özel bankalarda kullanılan kredilerin ödeme süresinin Eylül 2021 olarak revize edilmesi ve kredi borçlarının yeniden yapılandırılarak faizsiz ertelenmesi,

- Ertelenen vergi ve SGK ödemelerinin yine Eylül 2021’e uzatılması. İşyeri kapalı olanlar için vergi, ödemlerinden destek sağlanması ve vergisel yükümlülüklerin askıya alınması,
- Kısa Çalışma Ödeneğinin Eylül 2021’ye uzatılması,

- Özellikle esnaf, tüccar ve sanayicilerin Bağ-Kur ödemelerinin Eylül 2021 tarihine ertelenmesine, 

- Kredi borçlarının yeniden yapılandırılması ve faizsiz ertelenmesi,
- Ciro kaybı yaşayan üyelerimizin kayıp oranına ve sektörüne bakılmaksızın kira ve gelir kaybı desteğinden yararlandırılması.

- Kamu ödemelerinin zamanında yapılması konularında gerekli desteklerin sağlanması, zor durumda olan esnaf, sanayici, tüccarımız için büyük önem taşımaktadır. İstihdam sağlayan, üretim yapan ve ülkemizin adeta çimentosu olan bu insanlar verilecek her türlü desteği hak etmektedir.
"denildi.

VAN GAZETESİ - 0544 409 0328
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum