Reklam
Reklam
Reklam

Vanlı iş adamı dolandırıcılıktan zor kurtuldu – Van halkına önemli uyarı

Valinin özel kalem müdürü olduğunu ve Van Valisinin onunla telefonda görüşmek istediğini söyleyen dolandırıcıdan Vanlı iş adamını zor anda kurtuldu. İşte detaylar…

Vanlı iş adamı dolandırıcılıktan zor kurtuldu – Van halkına önemli uyarı
Editör: Van Haber
10 Eylül 2020 - 00:02 - Güncelleme: 10 Eylül 2020 - 08:55
Vanhaber, Vangazetesi | Van’da son zamanlarda dolandırıcı şebekeleri iş adamları ve esnafları arayarak, kendilerini Özel kalem müdürü, Vali ve kurum müdürü olarak tanıtarak para istediklerini ifade edilince, iş adamı durumu fark edince hemen hesaplarına bloke koydu. Bunun üzerine yetkililere bildirerek gereğinin yapılmasını istedi.

Van Valiliğinden daha önce yapılan açıklamada; dolandırıcılık noktasında dikkatli olmaları gerektiğini ve öyle bir durumda 155’i aramalarını istenilmişti. Vanlı iş adamının Van Gazetesi’ne yaptığı konuşmalara göre;
"Kendisini valinin özel kalem müdürü olarak tanıtan biri beni arayarak Vali beyin benimle görüşmek istediğini söyledi. Konunun ne olduğunu sorduğumda, kendisinin konu hakkında bir bilgisi olmadığını söyleyerek Vali beyin açıklama yapacağını söyledi. Vali beyin meşguliyetinin olduğunu söyleyerek beni beş dakika bekletip tekrar aradı ve konferans yaptı. Kendisini vali diye tanıtan kişinin çok akıcı ve hızlı konuşması dikkatimi çekti. Trafikte olduğum için ayrıntıları çok fazla hissedemedim. İlk olarak bana pandemi sürecinin nasıl geçtiğini sorarak bu süreçten bahsetti. Benim fikrimi de almak istediğini söylediği için bende kendimce fikirler öne sürdüm. Konuşmanın bu noktasından sonra farklı bir konuya giriş yaparak benden yardım talebinde bulundu. Bana il sağlık müdürü Mahmut Sünnetçioğlu'nun selamının olduğunu söyleyerek, bölge hastanesine ve sağlık müdürlüğüne yaptığım klima yardımlarından bahsetti. İşin bu boyutuna kadar tereddütteydim ama Mahmut beyin ismini verince olayla ilgili tereddütlerim azaldı.

Daha sonrasındaysa  tanesi 4 bin liradan koronavirüs tanı kiti 100 tane alınmış. Van için aldıklarını ve bunların hepsinin parasının ödendiği bir şirketin olduğunu söyledi. Şirkete geç ödeme yaptıkları için de her gün arayıp rahatsız ettiklerini söyledi. Bu rahatsızlık veren olayı kapatmak adına da yüz taneden elli tanesinin sağlık müdürlüğünün ödediğini geriye kalanın ise Van'daki iş adamlarından topladıklarını söyledi. Bana da son on bir tane kaldığını ve benim kaç tane alabileceğimi sordu. Bende üç tane alabileceğimi söyledim. Kendi hesapları yerine şirketin hesabını tercih ettiklerini söyleyerek bana şirketin hesabına havale yapmamı istedi. Bende vali beyin adı kullanıldığı için kabul ederek aynı gün havalesini yaptım. Ama saat geçtiği için havale işlemi ertesi güne kaldı.

Sonrasında kendimle muhasebe yaptığımda, vali beyin neden kendi hesabını vermediğini düşündüm ve konuya netlik vermek amacıyla vali beyin kendi özel kalem müdürünü aradım. Başımdan geçen durumu anlattığımda kendilerinin böyle bir talepte bulunmadıklarını ve bu kişilerin dolandırıcı olduklarını söyledi. Durumu öğrenir öğrenmez havale işlemini iptal ederek parayı göndermedim. Vanlı vatandaşlarımızın bu duruma daha dikkatli olmalarını istiyorum."dedi.
 
NE YAPILMALI?
YETKİLİ BİRİMLERE BİLGİ VERİLMELİ
155 POLİS HATTINI ARAYARAK ŞİKAYET ETMELERİ
OLAY İLE İLGİLİ ÖNCE BİLGİ ALINMALI
 
VAN GAZETESİ – ÖZEL HABER  - 0544 409 0328
 
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum