Reklam
Reklam

Vanlılardan Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü filmine ve Yılmaz Erdoğan'a tam not

Yılmaz Erdoğan’ın yazarlığını yaptığı Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü filmi Van halkı tarafından tam not aldı.

Vanlılardan Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü filmine ve Yılmaz Erdoğan'a tam not
Editör: Van Haber
11 Nisan 2021 - 00:07
Van halkı tarafından Yılmaz Erdoğan’ın yazarlığını yaptığı Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü filmine tam not geldi.

Van’da sayılı iş insanlarından biri olan; “Filmi izlerken çok duygulandım. Ülkemizi temsil edecek ve bizleri gururlandıracak bir film olduğunu düşünüyorum. Van’da da emekleri olan Yılmaz Erdoğan’ın Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü filmi de ayrıca başarılı ve gurur verici olduğunu burada belirtmek isterim.”dedi.

Van haber

Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü? Filminden kesitler ve tam kadro…

Erdoğan’ın o zamanlar meşhur olan ve ülkeye farklı bir mizah anlayışı getirdiği çalışmalarının en başarılılarından olan oyun, Andaç Haznedaroğlu yönetmenliğinde, Ecem Erkek, Engin Alkan, Devrim Yakut, Merve Dizdar, Ushan Çakır, Bülent Çolak, Ahmet Rıfat Şungar, Atakan Çelik ve Fatih Özkan’dan oluşan oyuncu kadrosuyla Netflix için çekildi.

Tiyatro oyunundan senaryo anlamında bir farkı olmayan film, bazı şaheserlerin dokunulmaması gerektiğini düşünmemizi sağlıyor. Nedenlerine geçelim… Film, en başta, Gülseren karakteriyle röportaj yapan sunucunun Youtube’a içerik üretmesiyle modern ve yenilikçi bir uyarlama...

Netflix Türkiye tarafından çekilen Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü filminin başrolünü Ecem Erkek üstlendi. Netflix Türkiye top 10'da birinci sıraya oturan filmin yazarlığını Yılmaz Erdoğan üstleniyor. 1999 yılında tiyatro oyunu olarak sahneye konan Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü hakkında merak edilen her şey haberimizde yer alıyor.

İlk kez 1999’da, İstanbul’daki BKM’de sahnelenen oyun 1 milyondan fazla kişi tarafından izlendi. Tam 505 kere sahnelenen oyunun filmleşmesi fikri ilk kez 2009 yılında ortaya atıldı. Yılmaz Erdoğan bir röportajında “Sen Hiç Ateş Böceği Gördün Mü?”nün filmini yapmak istiyorum. Ciddi bir prodüksiyon. Beş dönem anlatan bir film. Gündemde ilk o var.” açıklamalarında bulunmuştu.

1999 yılında sahnelenmeye başlanan, Yılmaz Erdoğan’ın kaleminden çıkan ve Demet Akbağ’ın performansıyla da akıllarda yer eden “Sen Hiç Ateş Böceği Gördün mü?” adlı tiyatro oyunu, o zaman verilen bilgilere göre 250 civarı tekrar yapmış ve tiyatroda 1 milyon insan tarafından izlenmişti. 

Gülseren karakterini Demet Akbağ’dan 18 yıl sonra Ecem Erkek canlandırırken röportaj yapan muhabir rolünde ise Yılmaz Erdoğan yerine Atakan Çelik görülecek. Gülseren’in annesi Devrim Yakut, babası Engin Alkan, komünist amcası Ushan Çakır, dayısı ise Bülent Çolak olacak.

Yılmaz Erdoğan’ın imzasını taşıyan “Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?” adlı tiyatro oyunu ilk kez 1998 yılında sahneye konuldu ve 4 yıl boyunca aralıksız kapalı gişe oynadı. Demet Akbağ, Yılmaz Erdoğan, Zerrin Sümer, Sinan Bengier, Salih Kalyon, Ayberk Atilla, Bican Günalan ve Neslihan Yeldan gibi usta isimlerin kadrosunda yer aldığı , "Sen Hiç Ateşböceği Gördün mü?" oyunu 504 kez sahnelendiği biliniyor.


 
Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum