Reklam
Reklam

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye'ye Suriye'deki operasyon hakkında konuştu

Maas, “Türkiye, Almanya’dan Suriye’de kullanabileceği silahları alamıyor. Sadece deniz kuvvetleri için silah satıyoruz” dedi. Türkiye’ye denizaltı satışı yapıldığını doğrulayan Maas, “Türkiye’nin Suriye’deki savaşta yaptıkları, bizim açımızdan kabul edilemez. O yüzden çok sayıda silah ithalatı talebine onay vermedik. Bu, bir NATO üyesi müttefiğe karşı oldukça ileri giden bir adım” şeklinde konuştu.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye'ye Suriye'deki operasyon hakkında konuştu
27 Temmuz 2020 - 19:12 - Güncelleme: 27 Temmuz 2020 - 19:24
Reklam
Reklam

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye’ye Suriye’deki operasyonlarda kullanabileceği silahların satılmadığını söyledi. Bonn’da çıkan General Anzeiger gazetesinde yer alan röportajda, Almanya’nın Suriye ve Libya’daki çatışmalarda taraf olan Türkiye’ye silah satışını neden durdurmadığı şeklindeki bir soruyu yanıtlayan Maas, “Türkiye, Almanya’dan Suriye’de kullanabileceği silahları alamıyor. Sadece deniz kuvvetleri için silah satıyoruz” dedi. Türkiye’ye denizaltı satışı yapıldığını doğrulayan Maas, “Türkiye’nin Suriye’deki savaşta yaptıkları, bizim açımızdan kabul edilemez. O yüzden çok sayıda silah ithalatı talebine onay vermedik. Bu, bir NATO üyesi müttefiğe karşı oldukça ileri giden bir adım” şeklinde konuştu.

Almanya Ekonomi Bakanlığı bundan kısa bir süre önce, geçen yıl Almanya’nın en fazla silah satışı yaptığı ülkenin Türkiye olduğunu açıklamıştı. Türkiye’yi Kuveyt, İngiltere, Litvanya ve Singapur takip etti. Federal hükümet, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ekim 2019'da Suriye’ye girmesinden sonra Türkiye'ye kısmi silah ihracatı yasağı koymuştu. Ancak bu, Maas’ın söz konusu röportajda bahsettiği gibi sadece Suriye savaşında kullanılabilecek silahlar için geçerli. Kısmı silah yasağının konmasından sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya’yı eleştirerek, “Biz o zaman NATO'da nasıl ortağız? Siz bize silahı bedava vermiyorsunuz. Paramızla veriyorsunuz. Peki, bulunduğumuz noktada NATO'yu korumaya gelince, bu koruma işlemini nasıl yapacağız? Siz vermezseniz dünyada bu silahları temin edeceğimiz yerler bitmedi” ifadelerini kullanmıştı. Maas, General Anzeiger gazetesindeki röportajında, Türkiye’nin bir NATO üyesi olarak diğer üye ülkelerin de korunmasına yönelik savunma görevleri üstlendiğini belirtti.


Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum