Reklam
Reklam

BAL ÜRETİMİNDE TÜRKİYE İKİNCİ SIRADA

Türkiye'nin bir çok ilinde bal faaliyetleri yapılmaktadır son yıllarda da balın insan sağlığı için büyük önem taşıdığını bilen halkımız bala bu sene daha çok rağbet olduğu kaydedildi.

BAL ÜRETİMİNDE TÜRKİYE İKİNCİ SIRADA
20 Mayıs 2020 - 14:35
Reklam
Reklam

150 bin hane arıcılık ile geçiniyor


Dünyada bal üretiminde ikinci sırada yer alan Türkiye’de ticarete konu olan bal üretiminin yıllık ortalama 110 bin ton civarında olduğunu kaydeden Karacabey, bunun 80 bin tonunun çiçek balı ve 30 bin tonunun çam balı olduğunu belirtti. Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği verilerine göre Türkiye’deki bal üretiminin ham piyasa değerinin 450 milyon dolar civarında olduğunun altını çizen Karacabey, “Yaklaşık 150 bin hane arıcılıkla ek gelir sağlıyor. Ülke ekonomisine katma değeri ise yaklaşık 1 milyar dolar olduğu düşünülüyor. 2023 yılında yıllık projeksiyonumuz, 40 bin tonu çam balı olmak üzere bal üretimini 125 bin tona çıkarmak, Bal Ormanı sayısını ise 720’ye yükseltmek” dedi.


Van haber/van gazetesi- Bal üretiminin yüzde 85’i ormanlardan sağlanıyor. Doğada çok sayıda türün varlığını devam ettirmesinde, böylece bitki gen kaynaklarının sürekliliği ve çeşitlenmesinde, biyolojik çeşitliliğin korunmasında arıların önemli işlevleri olduğundan bahseden Karacabey, “Kestane, ıhlamur, akasya, orman gülü, ahlat gibi orman ağaçları ve orman sayılan alanlardaki otsu bitkiler ve çiçekler de dikkate alındığında toplam bal üretiminin yüzde 85’i ormanlar ve orman sayılan yerlerden elde ediliyor. Arılar ve arı ürünleri ekosistemimizin devamlılığı için çok değerli ve kıymetli. Orman Genel Müdürlüğü olarak arının insan hayatındaki vazgeçilmez önemini biliyor ve ormanlarımızı korumak için tüm çalışanlarımızla seferber oluyoruz. Halkımızın da ormanların korunması konusundaki hassasiyeti bu açıdan büyük önem taşıyor” diye kaydetti. Bu sene bal üretiminde ciddi artış var
VAN GAZETESİ  iHBAR HATTI: 0544 409 03 28 Reklam

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum